Türkiye’de mimarlıkla ilgili en kapsamlı referans kaynağı olan internetteki Arkiv sitesi, mimarlık ve yapı sektöründen yeterli destek görmediği için yayınına ara verdi.

Aslında çok bilinen bir gerçek var. Arşivleme alışkanlığımız yok, ya da yok denecek kadar zayıf. Bu konudaki umut verici çabalar da galiba iliklerimize işlemiş bu alışkanlığın etkisiyle beyhude olarak kalıyor, ne yazık ki. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından hayata geçirilen ve beş yılda, Türkiye’nin mimarlık özelindeki en kapsamlı referans kaynağı haline gelen internetteki Arkiv, ne devletten ne de mimarlık dünyasından yeterli desteği bulamadığı için, biraz da krizin etkisiyle yayınına belirsiz bir süre ara vermek zorunda kaldı. Oysa Arkitera, Arkiv projesinde şimdiye kadar meslek odasının ya da devletin yapamadığını yapmış, Türkiye’nin mimari üretimine dair belgeleri, bilgileri internet ortamında da olsa derli toplu olarak bir araya getirmiş, herkesin kullanımına açmıştı.

Arkitera Mimarlık Merkezi’nin kurucularından mimar Ömer Kanıpak, Arkiv’in Arkitera’nın en temel projerinden biri olduğunu söylüyor. Arkiv’i 2003 yılından beri Arkitera’nın kaynaklarımızdan maddi olarak desteklediklerini belirten Kanıpak, “Geçen süre içerisinde Arkiv’in aslında ne mimarlık camiası ne de yapı sektörü tarafından hak ettiği ilgiyi görmediğini hissetik. Yapı sektöründe sponsorluk çalışması yapan pek çok firma, Türkiye’nin tek mimarlık arşivine kayıtsız kaldı. Bunun yanı sıra çoğu zaman Arkiv’in içeriğini zenginleştirme konusunda mimarlık camiasını harekete geçirmeye çalışan, mimarların büyük kesiminden bilgi edinmek için tarafları zorlayan Arkitera oldu. Türkiye’nin mimarlık hafızasını oluşturmaya çalışan bir kurum olarak daha fazla manevi ve maddi destek görmeyi umuyorduk” diye konuşuyor.

Özellikle mimarlık ve kültür kamuoyunun dikkatini çekmek için bir süreliğine Arkiv’i kapattıklarını vurgulayan Kanıpak, sözlerine şöyle devam ediyor: “Kültür Bakanlığı’nın mimarlık kültürünü sahiplenmediği Türkiye’de, Arkiv’in uzun süreli açık kalması ve içeriğinin büyümesi ancak Arkiv’i kullanan kişilerin maddi ve manevi katkıları ile mümkün. Bu nedenle sponsor desteklerinin yanı sıra abonelik usulü ile tekrar yayına açmayı düşünmekteyiz şu aralar. Bir diğer beklentimiz ise İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’nin konuya ilgi duyması.”

3 Ekim 2003’te Arkitera Mimarlık Veritabanı (AMV) adıyla Kale Grubu’nun desteğiyle açılan Arkiv, bugün içinde barındırdığı 8 bini aşkın proje ile dünyadaki en büyük sistematik bilgi sunan web sitelerinden biri. Hem Türkçe hem de İngilizce olarak iki dilde yayımlanan Arkiv, yurtdışında da Türkiye mimarlığı hakkında başvurulacak en önemli kaynak olarak görülüyor. Kasım 2008 verilerine göre yaklaşık 4 bin kişi, her gün Arkiv’e bir mimar veya bir proje için bilgi ararken başvuruyor. Arkiv’de yaklaşık 3 bin 600 detaylı proje, 230 civarında mimar ve yaklaşık 500 mimarlık ofisiyle ilgili ayrıntılı bilgiler bulmak mümkün.

Kaynak: ERKAN AKTUĞ / Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir