Mesleği mimarlık olan İstanbul Belediye Başkanı Topbaş, ‘İETT arazisi satışından 1 katrilyon 156 trilyon lira 20 ay önce kasaya girecekti. Hesabımız tutmadı çünkü birileri çomak soktu’ dedi. Mimarlar Odası, satışın iptali için dava açmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Levent’teki İETT arazisi satışıyla ilgili olarak, “İETT arazisini satıştaki hesabımız tutmadı. Çünkü birileri çomak tuttu” dedi. İETT arazisi’nin satışının iptal edilmesi için Mimarlar Odası dava açmıştı.Topbaş, Kurban Bayramı dolayısıyla İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı Bakırköy Bölge Grup Amirliği’ndeki bayramlaşma törenine katılarak, itfaiyecilerle bayramlaştı.

Burada yaptığı konuşmada, İstanbul’un dünya ölçeğinde bir kent olduğunu belirten Topbaş, itfaiyenin kentte günlük ortalama 150 ihbar aldığını anlatarak, itfaiyecilerin kentteki insanların refahını ve can güvenliğini düşünerek özverili çalışmalarda bulunduğunu söyledi.

İETT arazisinin satışı
Levent’teki İETT arazisinin satışıyla ilgili basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Topbaş, şunları söyledi:

“İETT arazisini satıştaki hesabımız tutmadı. Çünkü birileri çomak tuttu. Maalesef bazı insanlarımız bir yere çomak tutmayı kendilerine maharet sanıyor. Ne hizmetiniz var, ne iziniz var. Hangi dikili ağacınız var. Şimdi gitsinler orada piknik yapsınlar keyiflerince. O para 1 katrilyon 156 trilyon para. 20 ay önce kasaya girecekti. Girmedi, giremedi. Bu sistemde ciddi sarsıntı meydana getirdi. Bu para bu kente girseydi hem bu ekonomik kriz sürecinde piyasalara hareketlilik getirecekti. Bu parayı kasaya koyma çalışmamız devam ediyor. Bu kadar net. İhtiyacımız da var. Bundan vazgeçer, iptal edilir veya bu iş bittiğinde dünyaya yansıması da farklı olacaktır. Kimse güvenmez. Küresel sermaye artık bu şehre gelmekte hep dikkat etmek zorunda kalır.”

İETT arsasıyla ilgili açılan davaların tek tek düştüğünü kaydeden Topbaş, öne sürülen iddiaların tek tek çürütüldüğünü, bilirkişi raporlarının olumlu geldiğini aktardı.

Ancak baştan atılan bir taş bulunduğunu, onun getirdiği sıkıntının olduğunu söyleyen Topbaş, “Para hassas. Para gideceği yerin güvenli olmasını ister. Biz istiyoruz ki bu ekonomik krizde Türkiye’yi ve İstanbul’u güvenli bir liman yapalım” dedi.

Piyasalara hareketlilik getirmek adına yatırımları durdurmayacaklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, ellerindeki parayı mutlaka harcamaları gerektiğini söyledi.

Konuşmasının ardından Topbaş, itfaiyeden 28 yıl önce emekli olan 79 yaşındaki Şadan Aslan ile bir süre sohbet ederek, İBB İtfaiye Daire Başkanlığı’nın bugünkü amblemini, 1960 yılında kendisinin çizdiğini bildirdi.

Kadir Topbaş, daha sonra İBB Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü’nün Edirnekapı’daki binasına giderek, burada zabıta memurları ile bayramlaştı.

Belediye Başkanı Topbaş, bayramlaşmak amacıyla elini öpen çocuklara da 100’er YTL harçlık verdi.

Kaynak: Radikal

2 Comments

 1. Sayın Çeltek, manidar yorumunuzu neyle ilişkilendirdiğinizi doğrusu anlamış değiliz. Portalımızda bundan üç ay kadar önce internet servis sağlayıcımız yüzünden üç aylık bir kayıp yaşandı ve bunu izleyicilerimizle (bazı dostlarımızın böyle şeyler söylenmez, amotörce açıklamışsınız… demelerine rağmen) açık yüreklilikle paylaştık. Akabinde elimizdeki hazırlık dosyalarından kaybettiklerimizin büyük bölümünü tekrar yayın arşivine ekledik. Sadece güncel haberler ve bunlara bağlı olan yorumlar başka bir yerde kaydını tutmadığımız için yenileyemediğimiz bölümler oldu.

  Yayın politikamız, genel etik ilkeler dışında forumdan ya da yorumdan mesaj kaldırmaya dayanmıyor. Mimdap, demokratik açılım platformudur ve kendini ifade etmek isteyenlere gerçekten açıktır. Hatta bu konuda kendisini “demokratik” olarak anlatan bir çok yapının, onların her türden yayın organının hafzalarının kabul edebildiğinden (bize göre) daha açıktır. Bunu defaatle iddia etmek yerine zaten yayın pratiğimizle bunu göstermiş bulunuyoruz.

  Mimdap yayın kurulunun kutsalları, eleştiri sınırları içinde olmak, kişisel özgürlükleri engellememek, açık küfür ve ihbar niteliğinde olmamak kaydıyla eleştirilemez kurumları, kayırılan adamları, hele hele kayırılan siyasetçileri, belediye başkanları, oda başkanları, falanca mühim kişileri… yoktur.

  Bunu, herkesi ve herşeyi eleştirip kendi kutsallarına hiç bir zaman dokundurtmayanlar, kendi pozisyonlarını tartışılmaz ilan etmeye çalışanlar dert edinebilir. Biz değil.

  O yüzden sayın Çeltek yorum yazmak istiyorsanız hangi konuda olursa olsun yazabilirisiniz.

  Saygılarımızla

  Mimdap Yayın Kurulu

 2. Merhaba Mimdap Yönetimi
  Yorum yazmak istiyorum ama doğrusu çekiniyorum. Ben yazdıktan sonra yine bir “ELEKTRİK ARIZASI” olurda “hard diskinizin ilgili bölümleri” onarılamaz şekilde zarar görür diye.
  Eğer gerekli önlemler alınıp yedekleme yapılıyor ise yazacağım.
  En içten iyi dileklerimle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir