İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Üçyol-Üçkuyular metro çalışmalarında üçüncü büyük buluşma da gerçekleşti. Hatay ve Göztepe’den karşılıklı süren tünel kazılarının Renkli durağı mevkiinde birleşmesi, işçiler arasında büyük mutluluk yarattı. Gece gündüz aralıksız süren çalışmalar sayesinde bugüne kadar Üçyol-F.Altay tünel kısmının yüzde 83’ü tamamlandı. Ulaşım projelerine öncelik vererek yatırımlarını buna göre yönlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 11.5 kilometrelik raylı sistem ağını 100 kilometreye ulaştırma hedefi doğrultusunda çalışmalarını hızlı bir tempo ile sürdürüyor. Bu kapsamda inşaat çalışmaları 7 gün 24 saat devam eden Üçyol- Üçkuyular metro hattında 3. büyük buluşmanın heyecanı yaşanıyor.

İzmirspor ve Göztepe istasyonlarında yaşanan buluşmaların ardından, Hatay ve Göztepe’den karşılıklı olarak süren ana gövde kazılarında da birleşme yaşandı. Çalışmalarını gece-gündüz özverili bir şekilde sürdüren metro işçileri, karşılıklı tünellerden yaptıkları kazıyı Renkli Durağı mevkiinde birleştirdi. Büyük buluşma ile tünelde işçiler arasında adeta bir bayram havası yaşandı. Her iki taraftan karşılıklı işleyen kazmalar, buluşma noktasında yerini bayraklarla kutlamaya bıraktı.

İnönü Caddesi 131 Sokak ile 136 sokak arasında gerçekleşen üçüncü birleşme ile Üçyol metro istasyonundan Poligon İstasyonu başlangıcına kadar olan 3165 metrelik kısmın 3045 metrelik bölümü tamamlanmış oldu. 120 metrelik kısmın tamamlanmasının ardından, Üçyol metro istasyonundan Hıfzıssıhha kavşağına kadar olan ana tünel hattının tamamı kazılmış ve tahkimatı (desteklenmesi) tamamlanmış olacak.

Üçyol – F. Altay tünel kısmının yüzde 83’ü bitti
Metro ikinci aşamanın tamamını oluşturan 8 ana şaft ve iki havalandırma şaftında süren çalışmalar ile toplam 5383 metre olan tünellerin 4275 metrelik kısmı tamamlandı. Böylece projede yer alan tünel kazılarının yüzde 83’ü tamamlanmış oldu.

Ayrıca 1. aşamanın devamı olan 180 metrelik kısımda da hattı birleştirme çalışmalarına başlandı. Tünelin her iki ucunu oluşturan İzmirspor İstasyonu ve F.Altay İstasyonu’ndan başlayarak kazı ve tahkimatı tamamlanan bölgelerde de nihai kaplama beton imalatları tüm hızıyla devam ediyor. Bugüne kadar Üçyol İstasyonu’ndan F. Altay istikametine doğru 1210 metre grobeton ve üzerine 1178 metre boyunca taban betonu atılarak kemer betonu hazırlığına başlandı. Ayrıca 216 m’lik kısmında nihai beton olan kemer betonu imalatı tamamlandı.

Üçyol Uğur Mumcu Parkı, Özel Türk Koleji, Özdemir Sabancı Parkı, Güzelyalı Tansaş Parkı içi, Fahrettin Altay Gözlüklü Martı Parkı içi, Hatay, İlahiyat Kavşağı ve Poligon olmak üzere 8 noktada açılan şaftlar ile Hatay Renkli Durağı ve Askeri Hastane önünde açılan havalandırma şaftlarında çalışmalar planlandığı gibi sürüyor. İzmirspor, Hatay, Göztepe, Güzelyalı istasyonlarının tünel kazıları tamamlandı. Fahrettin Altay ve Poligon istasyonlarının tünel kazılarına devam ediliyor. 4. büyük buluşmanın önümüzdeki ay sonunda 173/5 Sokak Hasan Tahsin Parkı bölgesinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir