İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Metrobüs projesi, 13 Ocak 2009’da Washington DC’de düzenlenen “Sürdürülebilir Ulaştırma Ödülleri- 2009”da mansiyon ödülü aldı.

Her sene dünya çapında binlerce ulaşım uzmanının katılımıyla Washington DC’de yapılan Ulaşım Araştırma Kurulu Konferansı’nda (Transportation Research Board); araçlardan kaynaklanan hava kirliliği ve iklim değişikliğine yol açan sera gazlarının azaltılmasına ve kentiçi yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik mücadelenin kriter alındığı “Sürdürülebilir Ulaştırma Ödülleri” sahiplerini buldu.

Bu sene 88’incisi düzenlenen ödül töreninde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Metrobüs” projesi ile mansiyon ödülünü aldı. Ödül töreninde İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, ULAŞIM A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun ile Amerika Birleşik Devletleri ve bir çok ülkede görev yapan yerli ve yabancı bir çok uzman katıldı. İstanbul ile birlikte New York, Milan, Mexico ve Pekin yarıştığı ödül töreninde, 2008 yılında New York Belediyesi tarafından büyük bir kararlılıkla uygulanan “New York için Sürdürülebilirlik Vizyonu (PlaNYC 2030)” si’ne büyük ödülü kazandı.

Mansiyon ödülünü Institute for Transportation and Development Policy (ITDP) başkanınının elinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş adına Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı aldı. Jürinin yapmış olduğu değerlendirmede İstanbul’da 2007 yılının Ekim ayında Avcılar-Topkapı arasında hizmet vermeye başlayan ve 2008’de Zincirlikuyu’ya kadar uzatılan metrobüsün saatte 40 kkilometrelik hızla seyahat süresini 1saat azalttığı ve günde 500 bin yolcu taşıdığı vurgulanarak, İstanbul Metrobüs’ünün bu özellikleriyle dünyadaki diğer örneklerine kıyasla öne çıktığına dikkat çekildi. Degerlendirmede İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin Türkiye’deki diğer illere, daha düşük bütçeli ancak yüksek kalite ve kapasitede çalışabilen ve çevreci olan Metrobüs projesi ile sürdürülebilir ulaştırma konusunda örnek teşkil ettiği de vurgulandı.Törende konuşan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da Başkan Kadir Topbaş’ın ödülden dolayı teşekkürlerini ve katılımcılara selamlarını ilettiğini belirterek, metrobüsün Şubat ayında Boğaziçi Köprüsü’nden geçerek iki kıta (Avrupa-Asya) arasında hizmet vermeye başlayacağını ve yolcu sayısının 1 milyona ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım konusunda çok sayıda proje üzerinde çalıştığını ifade eden Ilıcalı’nın, “Ulaşım Araştırma Kurulu Konferansı’nda gelecek yıl büyük ödülü kazanmayı hedefliyoruz” sözleri katılımcılardan büyük alkış aldı.

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir