İETT, metrobüs hattında çalıştırılmak üzere Hollanda’dan getirilecek lastik tekerlekli araçların ilk etapta 5’ini kullanıma sokmayı, sefer aralığını da otuz saniyeye çekmeyi hedefliyor.

İETT’den yapılan yazılı açıklamada, haziran ayı İETT koordinasyon toplantısında, metrobüs hattında çalıştırılmak üzere Hollanda’dan getirilecek Phileas marka lastik tekerlekli araçların özelliklerinin ele alındığı belirtildi.

Her biri 1.2 milyon euroya malolan araçların, işletme maliyetlerini üçte bir düşürerek, diğer araçlara göre çok daha kısa sürede amorti edeceği kaydedilen açıklamada, Avcılar-Topkapı metrobüs hattında yolcu taşıyan Mercedes Capacity marka otobüslerin ağustos sonuna kadar sayıları 50’yi bulacak Phileas’larla birlikte hizmete devam edeceği ifade edildi.

Açıklamaya göre, İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, koordinasyon toplantısında konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“İETT, metrobüs sistemi için vazgeçilmez olan yüksek yolcu parametresine hız ve konforu ekleyerek büyük bir başarıya imza attı. Hedefimiz sefer aralığını otuz saniyeye çekmektir. Sistemin verimli işlemesi için uzun araç gerekiyor.

Hollanda’da İstanbul için özel olarak üretilen 26 metrelik Phileas’ların en önemli özelliği hibrit motorlu olmasıdır. Dünya hibrit motora yönelirken, İETT bunun dışında kalamazdı. Türkiye’de pek çok ilkin mimarı olan İETT’ye ve dünya kenti İstanbul’a yakışan budur.”

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir