İstanbul’un trafik sorununa çözüm getirmek ve vatandaşı toplu ulaşıma teşvik amacıyla geliştirilen metrobüs projesinin 3. etabı tamamlandı. Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arası 11 kilometrelik etap önceki gün yapılan törenle hizmete başladı.

metrobus-genel.jpgZincirlikuyu Söğütlüçeşme metrobüs yolunun açılmasıyla birlikte, gerçek metrobüs araçları da yolcu taşımaya başladı. 150 günde inşa edilen metrobüs yolu ile İstanbullular Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arasını 24 dakikada alacak.

Metrobüsün İstanbul halkı tarafından memnuniyetle karşılanması ve işletmecilik açısından olumlu sonuçlar vermesi, Büyükşehir Belediyesi’ne sistemi bütün şehir geneline yayma kararı aldırdı. Şehrin trafik yoğunluğu yüksek diğer bölgelerinde uygulanması planlanan metrobüs, 4. etapta 10 kilometrelik çalışma ile Beylikdüzü’ne ulaşacak. Metrobüs daha sonra yapılacak 139 kilometrelik 6 yeni hatla 2010 yılına kadar İstanbul genelinde kullanılacak. Belediye 25 kilometrelik Bahçeşehir-Topkapı, Başakşehir-Havaalanı 22 kilometre, Bahçeşehir-Kozyatağı 55 kilometre, Ümraniye-Sultanbeyli 20 kilometre ve Harem-Kozyatağı 7 kilometre ile yeni hatlar planladı.

Sefer aralıkları 30 saniyeye ayarlandı
Metrobüs, Boğaz Köprüsü geçişinde normal trafik içinde seyrederek köprüyü ortalama 7 dakikada geçecek. Metrobüs Zincirlikuyu’dan köprü girişine geldiğinde normal trafiğe katılacak. Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattında 7 istasyon olacak. Yeni hatta günde ortalama 300 bin yolcu taşınması hedefleniyor. İETT bu hattın tamamlanması ile birlikte Boğaz geçişi yapan İETT ve Özel Halk otobüsleri seferlerinde de yeni düzenleme yapacak. Dünyanın değişik metropollerinde benzer uygulamaları bulunan metrobüs sistemi hızlı ulaşımı (30 saniye sefer aralığı), yolcu taşıma kapasitesinin fazla olması ve çevreye duyarlı alternatif ulaşım hatları ile entegrasyonu ve konforu ile yoğun ilgi görüyor. Yatırım ve işletme maliyeti raylı sistemlere oranla oldukça düşük olan ve kurulumu çok daha kısa sürede tamamlanan metrobüs sistemi, seyahat süresini de kısaltarak yolculara zamandan tasarruf sağlıyor. Araçların kendine ait yolda ilerlemesi dolayısıyla kaza oranı ve riski azalıyor.

Metrobüs hattının 3. etabıyla birlikte daha önce alınan ve her birinin yapımı 8 ay süren 20 metrobüs aracı da hizmete girdi. Saatte 60 kilometre hız yapabilen metrobüsler, 230 yolcu taşıma kapasiteli.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir