Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Topbaş, “4. Levent’teki eski İETT arazine yönelik açılan davalarda belediye olarak hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. Ancak metro yatırımlarımızın kaynağı ayrı, raylı sistem çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

Kuyumcukent’te hak sahiplerinin kat mülkiyet tapularını dağıtan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törenin ardından basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Başkan Kadir Topbaş, “4. Levent’teki eski İETT arazisinin satış parasının ne zaman geleceği” yönündeki bir soru üzerine, belediye olarak açılmış davalara karşı hukuki mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu;

“Bu araziden halen gelir bekliyoruz. Bu gelir İstanbul’un ulaşımında kullanılacaktı. Maalesef o bölgede daha önce bu araziden çok daha fazla yoğunlukta binalar yapılmış olmasına rağmen duyarlılık göstermeyenler, bu konuda farklı tavır sergiledi. Dünyadaki ekonomik krize baktığımız zaman bizim ne kadar doğru ve haklı adımlar attığımız ortada. Ancak, bu paranın da kasamıza girmesi halinde İstanbul’un neler kazanabileceğini, alacağı mesafeleri göremeyenlerin açtığı davalar var. Bunlardan bir tanesini Mimarlar Odası’nın açtığı dava ve Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bir de Şehir Plancıları Odası’nın davası var ki, onda da belediyemizin görüşü isteniyor. Yani belediye olarak hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. İşte bu tavırlar İstanbul’a ne kazandırır neler kaybettirir İstanbulluların takdirlerine sunuyorum.”

Bir şehrin ya da ülkenin yönetimine güvenilmesi halinde uluslararası sermayenin oraya geleceğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bir takım problemlerle karşı karşıya kalınıyor ve yatırımlar gerçekleşemiyorsa dünya tedirgin olur. Sermayeyi getirmekte zorluk çekersiniz. Şimdi bütün dünya ‘nereden gelirse gelsin ülkeme, kentime para gelsin yatırım gelsin’ diye kıvranıyor. Biz dava sonuçlanana kadar aldığımız teminatı tutuyoruz. Para kasamızda olmalıydı, 20 ayı geçen süre oldu. Maalesef davalarla engellendi” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, bir gazetecinin “Metro projelerinde bir gecikme olur mu?” sorusuna da “Metronun kaynağı ayrı. 3 metro çalışması için Avrupa Yatırım Bankası’ndan 1 milyar 571 milyon euroluk kredi aldık” cevabını verdi. Şişhane-Maslak güzergahında son açılan 7.15 kilometrelik hatla İstanbul’daki raylı sistemi 73 kilometreye çıkararak beş yılda yüzde 65 artırdıklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“72 kilometrelik banliyö hattıyla birlikte İstanbul’daki raylı sistem ağı 145 kilometreye ulaşmış bulunuyor. Şu an itibariyle 54.5 kilometrelik, 3 milyar 25 milyon dolar maliyetli raylı sistem yatırımımız devam ediyor. Bir de toplam 82 kilometrelik proje aşamasında olan de 4 ayrı hattımız var. 4 hattı detaya girmeden açıkladım. Çünkü CHP adayı ‘100 diyecektim 80 dedim’ deyip internet sitemizden bakıp bizim yaptığımız çalışmalardan bahsediyor. Bu 82 kilometrelik hattın deprem riski bulunan bu şehirdeki etütleri, sondaj çalışmaları planlara işlenmesi, DPT’nin bunu kabul etmesi üç yılımızı aldı. Bizim yaptığımız bu hazırlıklara konmak üzere böyle beyanatlarda bulunduğunu görüyorum. Yani ilk etapta toplam 116 kilometre raylı sistem yapacağız İstanbullular rahat erişsin diye. 2012’de 7 milyon insan raylı sistem kullanır hale gelecek. Toplu taşım raylı sisteme çok ağırlık verdik. Raylı sistemlerdeki nihai hedefimiz ise 618 kilometre.”

Başkan Topbaş, “Daha önce bahsettiğiniz derkenarlarınız neler?” şeklindeki soruyu ise, “Yönetim sürecimizde bazı siyasilerin bazı ifadeleri oluyor. Onları not alıyoruz. Bir tanesini söyleyeyim. Çetin Soysal Muhsin Ertuğrul yıkılırken açıklamalar yaptı. Biz onları arşive koyduk. Bu yılın ekim ayında yeni sahnenin açılışını yapacağız. Açılışta bütün olayları ve konuşmaları oradaki bilboardlara yansıtacağız. Neler söylendiğini ve bizim neler yaptığımızı göstereceğiz. ‘Yapılamaz bunlar şöyledir böyledir’ diyenler orada gelip bizden özür dilerler herhalde. Bunu yapmaları gerekir. Biz eğer mahalle baskısına boyun eğseydik orada tamamlanmakta olan eser ortaya çıkmayacaktı. ‘Böyle söylenmişti, sonuç bu’ diye İstanbullulara sesleneceğiz” diye cevapladı.

Topbaş, gazetelerde yer alan sahil güvenlik teknesini kullanmasıyla ilgili konuda da “Son güne kadar belediye başkanıyım. Dün bir konuyla ilgili sayın bakanımızla görüşmek için sahil güvenlik teknesini kullandım. Ancak partimin propaganda sürecinde özel aracımı kullanıyorum. Belediye başkanlığı görevimi yaparken kamu araçlarını tabi ki kullanacağım. Bu niye birilerinin kimyasını bozuyor. Anlamak mümkün değil” dedi.

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir