İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, geçtiğimiz yıl gibi bu yılda yağışların istenilen düzeyde olmadığını söyledi. Vural, İstanbul’da günde ortalama 2 milyon metreküp su tüketildiğini bunun 7 yüz bin metreküpünün 5 aydır Melen’den karşılandığını dile getirdi. Mevlüt Vural, “Geçen sene Melen’den getirdiğimiz suyla ilgili o çabayı göstermeseydik, o çalışmalar yapılmasaydı şu anda İstanbul’un suyu özellikle Avrupa yakasının suyu bitmişti” diye konuştu.

Yeşilçay’da su olmadığı zaman 24 saat Melen suyunun çalıştırıldığını belirten İSKİ Genel Müdürü, “Boğaz geçişini yapmamız sayesinde Avrupa yakasına günlük 400 bin metreküp su geçiyor. Melen olmasaydı şu andaki barajlardaki doluluk oranı yüzde 10’lara, 15’lere düşmesi ihtimaldi yani” dedi.Sonbahara kadar sıkıntı yaşanmayacağını söyleyen İSKİ Genel Müdürü Vural, İstanbulluların yine de tedbiri elden bırakmamasını istedi.

Vural şunları söyledi:

“Şu andaki doluluk oranımız yüzde 38,5’lerde, yani yaklaşık 335 milon metreküp suyumuz var. Su rezervleri Ekim ayının 15’i, bilemedin ekim ayının sonuna kadar hiç yağmur yağmasa bile su ihtiyacı karşılanacak durumda ama İstanbul halkı buna güvenerek gelişigüzel sularını harcamasın.”

Kaynak: ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir