Foster ve Hadid, dünyada çok az mimara nasip olacak bir işi üstlenmek üzere. İngiltere’den gelen haberlere göre, dünyaca ünlü bu iki mimar, Müslümanların kutsal toprakları sayılan Mekke’yi yenileyecek.

Mekke’nin merkezindeki Haram Camii çevresini yenileyecek olan mimarlar, üç milyon kişiyi ağırlama kapasitesi olan, dünyadaki en kalabalık bina projesine imza atacak.

mekke3.jpg

Şimdiye kadar gizli tutulan bu proje, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ben Abdulaziz’in danışmanlarından dünyadaki star mimarlar üzerinde araştırma yapmasını istemesiyle öğrenilmiş oldu. Kralın, 356.800 metrekarelik camii kompleksinin çevresine yeni bir mimarî vizyon getirmek istediği öğrenildi.

Architect’s Journal’ın haberine göre, projenin ilk etabı, caminin yenilenmesi ve 900 bin olan kapasitesinin 1,5 milyona çıkartılması olacak. Önümüzdeki 10 yılda yapılacak değişimlerle, bu rakam 3 milyonu bulacak.

Proje için pek çok mimarın adı geçerken, Zaha Hadid Architects ve Foster + Partners’ın isimlerinin kesinleştiği belirtiliyor. Gelen haberlere göre, dünyaca ünlü 9 mimar daha projede görevlendirilecek.

Bilindiği üzere, İslam dininin şartlarından biri olan Hac ziyaretini yerine getirmek üzere, her yıl 3 milyondan fazla Müslüman Suudi Arabistan’ın Mekke kentini ziyaret ediyor.

mimdap

6 Comments

  1. Araplar ve özellikle de suudiler olduğu sürece islamiyetin düşmana ihtiyacı yoktur. Suudilerin tasarladığı korkunç Mekke projesinden daha büyük bir kötülüğün yapılmasının mümkün olduğunu düşünmüyorum. (http://www.mimdap.org/?p=74609) hiçbir aklı başında bir mimar bu çapta bir kötülüğü düşünmezdi.
    Ayrıca ben seçici olsam, örneğin Yahudi bir mimar olan Moshe Safdi’yi seçerdim. Norman Foster gibi bir teknoloji cambazından çok daha fazla işin özüne inebilirdi.

  2. hadidi bilmem de foster mason be abi!
    islam düşmanına islmanın kalbinde nasıl iş verirsin…

  3. Arkadaşlar burada ismi geçen mimarları tanımıyorsunuz sanırım. Bu isimler çağdaş mimarlıkta isimlerini ölümsüzleştirmiş insanlar ve yapıtları da çok başarılı. Mimarlıkta Foster’ ın büyük bir yeri vardır. Z. Hadid ise mimarlığa çok farklı bir yön getirmiş ve damga vurmuş bir isimdir. Bence bu iki dev ismin birleşimi ortaya harikalar çıkaracaktır. Bu isimlerle çalışmak zekice bir harekettir çünkü dünyanın merkezini yeniden tasarlayacaksanız, işi ehline vermek zorundasınız. Zamanımızda da mimarlık adına yaşayan efsaneler FOSTER ve HADID dir. Bence gayet doğru bir hareket. İnşaallah güzel sonuçlar çıkar…

  4. aslında bu olay o çok sevdiğiniz suudlu kardeşlerinizin arap anlayışından başka bir şey degildir. mesele yenilemek degil dunyaca unlu mimarlara yenileterek daha çok para çekme çabasıdır. bu arada zaha hadidin muslumanlıgıda kılıf olarak kullanılmaktadır. ama foster ve hadid gercekten olmamıs bu projeye madem yaptrıacaktınız gercekten felsefi içeriği yorumlayabilen mimarlara mesela OMA, nouvel, piano gibi isimlerde olabilirdi. sanırım bu işin sonunda dev dalgalar halinde çelik yıgınları görecegiz

  5. Bu adı geçen zat-ı muhteremlerin bu işi başarabilecek yetkinlikte olduklarını zannetmiyorum.Önümüze gelecek proje amorf bir seradan başka bir şey olamaz zannediyorum.Bu kişiler yerine Jean Pierre Nouvel gibi mimarların daha başarılı olacağını düşünüyorum.Bunun nedeni Nouvel’in,çevre ve yerel kültürü daha iyi analiz edip yorumlayabilmesidir.

  6. Gönül isterdi ki, böylesine bir projeyi ya Suudlu mimarlar ya da hiç olmazsa müslüman mimarlar yapsın. Demekki, Suudi kardeşlerimiz de yabancı hastası. Tarih tekerrür ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir