Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Medipol Üniversitesi yetkilileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, “Ankara Tren Garı Yerleşkesi içerisinde yer alan 92 yıllık tarihi misafirhanenin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol’e tahsis edildiği ve buna rağmen bu binada yer alan ortak ısıtma sistemi ayırmak için TCDD’nin 233 bin liralık harcama yaptığı” ifade edildi.

 

 

 

 

 

 

Medipol’ün eski ısıtma sistemini 60 bin TL’ye hurda olarak sattığı ve yeni ısıtma sisteminin de Medipol’ün talebiyle kurulduğu ifade edildi. Suç duyurusunda “TCDD’nin maddi olarak zarara uğratıldığı tartışmasızdır” denildi.

 

 

Ayrıca, “60 bin TL bedelle satışa çıkarılan ve hurda olarak görülen eşyalar birer endüstri mirası olup, hurda karşılığı satışları tarihe yapılan saygısızlık niteliğindedir” denilen suç duyurusunda “Zira endüstri mirasları sanayileşme öncesine ait en eski eşya ve yapılardır. Bugün gelinen noktada korunması gereken endüstri mirası yağmaya/talana açılarak hurda olarak görülerek yok edilmeye çalışılmıştır. Anılan gerekçelerle görevlerini yerine getirmeyerek görevi kötüye kullanma suçu işleyen şikâyet edilenler hakkında kamu davası açılmasını talep etme zorunluluğu doğmuştur” ifadeleri yer aldı.

 

 

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA VE İHMAL SUÇU

 

 

Suç duyurusunda, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 257’nci uyarınca görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal suçu işleyenler hakkında gerekli soruşturmanın başlatılarak kamu davası açılmasına karar verilmesi istendi.

 

 

 

Kaynak : Birgün

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir