TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen Türk Borçlar Kanunu Tasarısı’nın yasalaşması halinde, ev sahipleri, kira sözleşmesini 10 yıl sonunda “herhangi bir sebep göstermeksizin’ sona erdirme hakkını, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 5 yıl geçmedikçe kullanamayacak.

Tasarıda, 15 yıl olarak yer alan ev sahibinin, kira sözleşmesini tek taraflı sona erdirme hakkı, komisyonda yapılan değişiklikle 10 yıla indirilmişti. Taslağın yasalaşması halinde ev sahiplerinin 10 yıllık süreçten yararlanmaları için 5 yıl daha beklemeleri gerekecek.

KORUYUCU HÜKÜMLER GEÇERLİ

Tasarı yasalaşırsa, alıcı, kiracı, işçi ve kefili koruyucu hükümleri, yürürlüğe girmesinden önce yapılan sözleşmelere de uygulanacak. Kiraya veren, kira sözleşmesini 10 yıl sonunda ‘herhangi bir sebep göstermeksizin’ sona erdirme hakkını, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 5 yıl geçmedikçe kullanamayacak. Maddenin gerekçesinde, “Türk Borçlar Kanunu Tasarısının yasalaşıp yürürlüğe girmesinden önce 10 yıllık sürenin dolmuş olması durumunda, ev sahibinin, tasarının yasalaşıp yürürlüğe girmesiyle kira ilişkisini hemen sona erdirebilmesinin doğurabileceği sakıncaların ortadan kaldırmasının amaçlandığına” yer verilen taslakta, “Bu düzenlemeyle kiracının yeni düzenleme karşısında belirli bir süre korunmasının uygun olacağı kabul edilmiştir” denildi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir