1 milyon 680 bin TL’ye ihale edilen projeye itiraz olmazsa çalışmalar bu ay başlayacak 5 ay içerisinde tamamlanacak.

Kış aylarında yağışların başlamasıyla birlikte Mavişehir’i, İtalya’nın kanallarıyla meşhur Venedik kentine döndüren su taşkınları, bundan böyle tarihe karışacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından su baskınlarını önlemeye yönelik olarak hazırlanan projenin uygulanmasına ay sonuna kadar başlanacak.
Proje doğrultusunda, Mavişehir’e yağmur drenaj sistemi kurulacak. İZSU Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleştirilen ihaleyi, 1 milyon 680 bin YTL bedelle alan Hasan Ufuk Özışık firması, Kamu İhale Kurumu’na (KİK) ihale sonucu ile ilgili bir itiraz olmazsa, bu ay içerisinde bölgedeki çalışmalara başlayacak. Çalışmaların 5 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

1 Metrelik set

Yağışların ardından su baskınları yaşanan Mavişehir’in kıyısına, 1 metre yüksekliğinde set çekildi. Bu çalışmaya rağmen şiddetli yağışlar, bölgeyi sular altında bıraktı. Yağmur drenaj sistemi kurulması projesi çerçevesinde bölgede, genişliği 60 santim ile 1 metre arasında değişen, toplam uzunluğu 1032 metreyi bulan yağmur suyu kanalı inşa edilecek. Ayrıca, 1 metre genişliğinde, 36 metre uzunluğunda deşarj hattı kanalı ile 187 metre uzunluğunda, 600 milimetrelik beton boru döşenecek. Daha önce inşa edilen ve deniz seviyesinin altında kaldığı için işlevini yitiren yağmur suyu kanalları da sisteme dahil edilecek. Kanallarda toplanan yağmur suları, deniz kenarına kurulacak terfi istasyonu ile denize deşarj edilecek.
Mavişehir’in yağmur suyu kanalları, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ arasında varılan anlaşma doğrultusunda yapılacak. TOKİ’nin yaptırması gereken yağmur suyu kanallarını, İZSU üstlendi. İhale bedeli, Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’deki konutlar nedeniyle TOKİ’ye olan borcundan düşülecek.
Mavişehir’deki gökdelenlerin yapımı sırasında Emlak Bankası, bölgedeki yağmur sularını toplamayı öngören yağmur suyu kanallarını, deniz seviyesinin altında inşa etti. Su baskınlarının yaşandığı bölgede ortalama zemin kodları 35 ila 50 santim arasında değişiyor. Lodoslu ve yağmurlu havalarda deniz suyunun kabararak 90 santime kadar yükselmesi, yağan yağmur sularının, deniz seviyesinin altında kalan kanallardan geri tepmesi, bölgede su baskınlarına yol açıyordu.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir