Herkesin dilinde; marka kent sözü de.. Altını dolduran yok. Her zaman olduğu gibi; “benim oğlum bina okur, döner döner yine okur.” Lafla peynir gemisi yürütme çabaları..

Oysa son 4-5 yılda bir metre metro yapılamayan, turizmdeki geliri yüzde 9’lardan yüzde 4’lere gerilemiş bir kent.. Üstelik marka kent sıralamasında Türkiye’nin 3 büyüğünden biri olmasına rağmen 9. sırada. Eskişehir’in, Bursa’nın bile gerisinde. Hal böyle olunca da her şey laf-ı güzaf! Cicili bicili sözcükler arkasında gerileyen yatırımlar.. Patlayan işsizlik rakamları..

Buna rağmen iyi işler de yapılıyor. İzmir ve Ege için çaba gösterenler de var. Örneğin; Zorlu Grubu. Nazif Zorlu’nun çabaları ile pazarı geliştirme, üretimi sürdürme çabaları. Yine Arkas Grubu’nun Tayvanlı ünlü taşımacılık devi, ünlü armatör Yang Ming’le işbirliği.. Krizde çıkış umutları..

Ve bu çerçevede İzmir’deki bir toplantıdan yansımalar da olumlu.

Çünkü her şeyin başı tanıtım. Marka kent olmak için de önce tanınmak gerekiyor. Eğer tanınmıyorsanız, işiniz zor!

İzmir’in tanıtımı yetersiz
Bunun için dilimizde tüy bitiyor; İzmir’in tanıtımı yetersiz. Ama güzel şeyler de oluyor dedik ya! Sessiz sedasız eski Finlandiya Cumhurbaşkanı ve 2008 Nobel Ödülü sahibi Martti Ahtisaari, İzmir’den geçti. İzmir Ticaret Odası’ndan ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden. Dünyanın peşinde koştuğu bu önemli isim İzmir’de önemli açıklamalar yaptı ve sohbetlerde bulundu. Yer de önemli: Ekonomi Üniversitesi.

Son yıllarda İzmir’in gerçekleştirdiği en önemli çıkışlardan, atılımlardan biri. Bugün 5 binden fazla öğrencisi ile Türkiye çapında haklı bir gurura erişen önemli bir eğitim kurumu. İzmir Ticaret Odası’nın ve onun başarılı Başkanı Ekrem Demirtaş’ın yarattığı ciddi bir hizmet.

Yine turizmde gerileyen İzmir için önemli bir atılım değil mi kruvaziyer turizmi? O sayede görmüyor muyuz tek tük turistleri İzmir sokaklarında? Onun perde arkasındaki güç kim? Elbette Ticaret Odası ve Başkan Ekrem Demirtaş.

Bunlar güzel şeyler. İzmir’e ve Ege’ye katkı koyan hizmetler. O yüzden diyorum marka kent lafla olunmaz diye! Marka kent olunması için işte böyle atılımlar gerekiyor.

Nobel Barış Ödülü sahibi Ahtisaari İzmir’den verdi Gazze için barış mesajını: “Dünyada çözülemeyecek sorun yoktur. Hiçbir şey yapamadığımız için utanıyoruz. Ortadoğu’da barış sağlanmalı, herkes bu konuda çaba göstermeli. Öncelik de ateşkestedir”.
Dünya bu sözleri İzmir mahreçli haberlerle öğrendi. Yine “Türkiye ve AB üyeliği konusundaki umut dolu yaklaşımları” da.. Bunlar güzel şeyler. Katkısı olan herkese binlerce teşekkür. İzmir, Ege ve Türkiye adına…

Hakan Tartan
Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir