Akfen GYO ve Sağlam İnşaat tarafından gerçekleştirilen Levent Loft Bahçe, yatak odalarına mahremiyet kazandıran soft konseptiyle dikkat çekiyor. 75 milyon dolara mal olan projede fiyatlar, 510 bin dolardan başlıyor. 1760 metrekare arazi üzerinde gerçekleşen projede, 41’i bahçe avlusuna sahip 82 konut bulunuyor. Konut sayısının 10 katı ön talep alan projenin, satışa çıkarılmasıyla birlikte yüzde 30’u anında satıldı.

Levent Loft projesinin bir devamı niteliğinde olan Levent Loft Bahçe, Büyükdere Caddesi’nde soft loft konseptinde yaşam sunuyor. Loft konutların genel özelliği kesintisiz, duvarlardan arındırılmış mekanlar iken, soft loft konsepti, özellikle yatak odaları için daha fazla mahremiyet anlamına gelen duvarlarla ayrılmış sabit bölmelere sahip oluyor. 1760 metrekare arazi üzerinde gerçekleşen projede, 41’i bahçe avlusuna sahip 82 konut bulunuyor. Konut sayısının 10 katı (820) ön talep alan proje, satışa çıkar çıkmaz yüzde 30’u satıldı. 75 milyon dolara mal olan ve Haziran 2009’da tamamlanması planlanan projede fiyatlar 510 bin dolardan başlıyor. Projede transparan, dolaşım alanlarıyla kaybedilmemiş, metrekarenin tamamen yaşam alanları için kullanıldığı mekanlar yarattıklarını ve bir otelin sunduğu konforu ev yaşamının sıcaklığı ile birleştirdiklerini söyleyen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ile Levent Loft Bahçe projesini konuştuk.

Levent Loft Bahçe projesini genel özellikleriyle anlatır mısınız?

İstanbul’da loft konseptiyle inşa edilen ilk yerleşim projesi Levent Loft’un devamı olan Levent Loft Bahçe, Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Yıldız Holding bünyesindeki Sağlam İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. Projenin mimari konsepti ise Tabanlıoğlu Mimari Grubu tarafından yapıldı. Merkezi iş alanı olarak gelişen Maslak-Levent aksında inşa edilen Levent Loft Bahçe, İstanbul’un en değerli caddelerinden Büyükdere’de yer alıyor. Bu nedenle loftlar, sahiplerine bir yandan yaşam keyfi ve prestij sağlarken, aynı zamanda değeri sürekli artan bir bölgede güçlü bir yatırım fırsatı da sağlıyor. Toplam 82 konuttan oluşan Levent Loft Bahçe projesinin arsa alanı 1760 metrekare, inşaat alanı ise 22 bin metrekareyi aşıyor.

Levent Loft ve Levent Loft Bahçe projeleri birbirinden nasıl ayrılıyor?

Levent Loft, her şeyden önce bir dönüşüm projesi. Ofis binası olarak tamamlanması amaçlanan kaba yapı çıkış noktası alınarak loft konutlara dönüştürüldü. Levent Loft Bahçe ise, tamamen baştan, soft loft konsepti ve dikey bahçeleriyle şeffaf bir konut bloğu olarak tasarlandı. Levent Loft’un yatay konumundan farklı olarak 22 kat yükselen Loft Bahçe, boğaz ve kentin panoramik görüntüsünü kapsayan geniş bir İstanbul manzarasına sahip. Levent Loft Bahçe’de yer alan 82 konutun 41’inin bahçe avlusu bulunuyor. Avluların büyüklüğü 16.5 metrekare ile 26.5 metrekare arasında değişiyor. Levent Loft Bahçe’nin en temel özelliklerinden birinin doğayı ve yeşili mümkün olduğunca insanların hayatlarının bir parçası yapmayı hedeflemesi olduğunu söyleyebilirim.

Loft Türkiye’de çok da bilinen bir kavram değil. Konsepti kabul ettirmekte ya da anlatmakta zorluk çektiniz mi?

Loft kavramı aslında, iş ve yaşam alanını birleştiren özgür mekanlarda bir yaşam tarifliyor. Bu projede transparan, dolaşım alanlarıyla kaybedilmemiş, metrekarenin tamamen yaşam alanları için kullanıldığı mekanlar yarattık. Sevmeyenleri bilemem ama şu an binada yaşayanlar, gerçekten bu konsepti ve projenin arkasındaki felsefeyi özümseyen, kısaca belli bir estetik ve yaşam kültüründe birleşen insanlar. Benzer yaşam biçimlerine ve hayat felsefelerine sahip insanla rın, birlikte yaşadığı bu binada, şehirlerimizde son zamanlarda neredeyse unuttuğumuz komşuluk ilişkilerinin de iyi bir örneği ve dostluklar yaşanıyor ki bence projeleri en önemli kılan özelliklerden biri de iletişimin ve sinerjinin artma imkanı bulduğu mekanlar tasarlamak.

Şu anda proje ne aşamada? Bitiş tarihi nedir?

Şu anda inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Yüzde 45’i tamamlandı. 2009 Haziran ayında da projeyi tamamlamayı hedefliyoruz.

Konutların özellikleri nedir? Ne tür hizmetler var?

Levent Loft’un en önemli özelliklerinden birisi şehrin kalbinde yer alması. İş hayatına, eğlence dünyasına, alışveriş merkezlerine çok yakın hatta tam ortasında. Ayrıca sosyal yaşamın içinde ve ulaşım imkanları da çok yüksek. Yine önemli özelliklerinden biri de İstanbul’da oda servisi olan, hem ev hem de otel konseptindeki bir kaç yatırımdan biri olması. Projemiz, bir otelin sunduğu konforu ev yaşamının sıcaklığı ile birleştiriyor. Levent Loft gibi Loft Bahçe de geleneksel loft yerleşim planında tasarlandı. Saklanmadan bırakılan tesisat, kolon ve kirişleri, brüt beton tavan iki projede de sabit. Yekpare cam pencereler her iki binanın da iç-dış mekan ilişkilerini kuvvetlendiriyor. Kesintisiz, duvarlardan arındırılmış mekanlar loft konutların genel özelliği, fakat buradaki soft loft konsepti, özellikle yatak odaları için, daha fazla mahremiyet anlamına gelen duvarlarla tespit edilmiş sabit bölmelerle tanımlanıyor. Ayrıca bireysel olarak değerlendirilebilecek bahçeler ile açık hava, peyzaj mekanları da oluşturuluyor.

Konutların büyüklükleri nedir? Kaç çeşit konut var?

Büyüklükleri 100-210 metrekare arasında değişen 16 farklı seçenek bulunuyor.

Fiyat aralığıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Fiyatlarımız 510 bin dolardan başlıyor. Loftlara sahip olabilmek için Garanti Bankası ve Finansbank’dan 20 yıl vadeye kadar YTL, dolar ve Euro olarak döviz kredisi almak da mümkün.

Yüzde kaçı satıldı. İlgi nasıl?

Levent Loft’ta olduğu gibi Levent Loft Bahçe’de büyük ilgi görüyor. Konut sayısının 10 katı kadar ön talep geldi. Satışa çıkılmasıyla birlikte projenin yüzde 30’u satıldı.

Sosyal ve ortak alanlarda neler var?

Levent Loft’u projelendirirken mimari grubumuzla birlikte, bu projenin sosyal bir buluşma mekanı olmasını hedeflemiştik. Bunun sonucu olarak binanın girişinde aynı zamanda bir restoranın da yer alacağı geniş bir lobi-lounge bölümü tasarlandı. Ayrıca, 700 metrekarelik spa & fitness, Türk hamamı, sauna, masaj odaları ve yazın yarı açılabilen kapalı havuz, güneşlenme terası ve bar bulunuyor. 24 saat hizmet veren ve bina sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan resepsiyon, concierge hizmetiyle birlikte, her daire için ayrılmış kapalı otopark ve depo alanı, çok amaçlı kullanıma uygun salon ve toplantı odaları bulunuyor.

Kimlere yönelik bir proje bu? Gelir durumu açısından…

Bizim hedefimiz, gelir durumundan çok, bir yaşam tarzında ortak görüşe sahip kişileri bir araya getirmek oldu. Bununla birlikte projeye talep, orta üst ve üst gelir seviyesine sahip kişilerden geliyor. Merkezi bir lokasyonda yaşamak isteyen insanlara, işlerine kolayca gidip gelebilecekleri, her türlü ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilecekleri ve yeşille, doğayla birlikte yaşayabilecekleri bir yaşam sağlamak Levent Loft Bahçe’nin en önemli hedefi.

Projenin büyüklüğü nedir?

75 milyon dolar büyüklüğünde bir proje.

Ankara’da 550 konuttan oluşan proje planlıyor

Başka yeni konut projeleri var mı?

Çok ilgi gören Levent Loft’un ardından Levent Loft Bahçe’ye başladık. Levent Loft ve onun bir devamı olan Levent Bahçe içinde bulunmaktan büyük keyif aldığımız projeler oldu. Gördüğü ilgi ve başarı bizi yeni projeler için motive ediyor. Uygun koşullar bulunduğu takdirde yeni projeler üretmeye devam edeceğiz. Ankara’da da 550 konutluk bir proje yapmayı planlıyoruz.

Türkiye’de dalgalanma kısa süreli oluyor
Emlak sektörünü genel olarak 2008’de nasıl görüyorsunuz? Durgunluk bu yıl aşılacak mı?

Bu tip dalgalanmaları normal görüyoruz. Dünyanın her ülkesinde emlak fiyatları ve üretimi zaman zaman dalgalı bir görünüm arz eder. Türkiye’de bu dönemler diğerlerine oranla daha kısa sürelidir. Bu sefer de Türkiye’nin bu yavaşlamayı aşacağından kuşkum yok.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir