Hükümetin kömür yardımı Fransız Le Monde gazetesine de haber oldu.
Haberde kömür yüzünden Türkiye’nin kara bir tabakayla kaplandığı anlatıldı

Türkiye’deki “Bedava kömür” olayı, Batı basınına da yansıyor. Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, bedava dağıtılan kömürün, kirliliği kaygı verici düzeylerini çıkarttığını belirterek, “Bacalardan çıkan kalın duman ve yanan kömürün tipik kokusu, Türk kentlerinin sokaklarını kaplıyor. Yoğun kar yağışları nedeniyle felce uğrayan Türkiye kara bir tabaka ile kaplı” diye yazdı.

Le Monde, Türkiye muhabiri Guillaume Perrier imzalı haberinde bedava dağıtılan kömürün yarattığı kirliliğe dikkat çekti. Gazete, Türk basınını kaynak göstererek hava kirliliğinin bu yıl birçok bölgede kaygı verici düzeyleri çıktığını, bu artışın evlerde yoğun bir biçimde kömürün kullanılmasına bağlandığını kaydetti.

Kayseri ve Edirne’yi örnek olarak veren gazete, Ankara’da da Çevre ve Orman Bakanlığınca yapılan ölçümlerin kentin bazı semtlerindeki kirliliğin, Dünya Sağlık Teşkilatınca kabul edilebilir olarak belirlenen düzeylerden 10-15 kat yüksek olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de kömürün kullanımının yaygın olduğunu, Karadeniz’de linyit madenlerinin bulunduğunu kaydeden gazete, bu yıl gaz kullanıcılarının sayısının önemli ölçüde gerilediğini, bunun en başlıca nedeninin de, gazın yüksek fiyatı olduğunu belirtti. Gazete şöyle dedi:

“Gaz fiyatları, 2008 yılında beş defa artırılarak evler için yüzde 72 zamlandı. Kasım’da yapılan yüzde 22’lik son zam da, hükümet tarafından petrol fiyatlarının gerilemeye başladığı ve Türkiye’ye en büyük gaz tedarikçisi Gazprom’un tarifelerini gözden geçirerek indirdiği bir arada yapıldı.”
Le Monde, medya ve muhalefet partilerinin, Mart’taki yerel seçimler yaklaşırken tonlarca kötü kaliteli kömürü Türk kentlerinde dağıtmakla suçlanan İslami muhafazakar hükümetin “popülist politikası”nı eleştirdiğini bildirirken basında kullanılan “bedava zehir” manşetlerine de dikkat çekti. Gazete şöyle devam etti:

“1990 yıllarında İslamcı örgütlerce yürütülen, mütevazi evlere bedava kömür dağıtımı, 2003 yılında AKP tarafından ‘devletleştirildi’. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dağıtımı kuvveti bir biçimde savunuyor.”
Fransız gazetesi, soba dağıtımına da işaret ettiği haberine son verirken “İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 5.8 milyon tonun bedava dağıtıldığını tahmin ediyor” diye yazdı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir