OECD toplantısı için gittiği Fransa’dan dönüşünde açıklama yapan Bakan Eroğlu, başkente Kızılırmak suyunun verilmesinin ardından basında yer alan yorumlara tepki gösterdi.

“Bilgimiz vardı. Bu haberler yanlış, polemik unsuru olarak kullanılıyor” diyen Bakan Eroğlu, “Kesikköprü’den içme suyu akıtılacağını bilmeyen var mı?Ankara’da bu biliniyordu. Davul mu çalacaktık?” diye sordu.

Eroğlu, “Birimlerimiz ayrı ayrı çeşitli denetimler yaptılar ve standartlara uygun olduğunu belirlediler. AB standartları, ülkemizin standartları var, buna uyduğunu belirlediler. Öyle içilmesine karar verildi. Bu konuda polemik yapılması çok yanlıştır. Bilir bilmez konuşmalar da yanlıştır. Başka maksat aranır, ‘ya siyaset yapıyorlar, ya su satışı yapan firmalara imkan sağlanıyor’ diye düşünülür. Endişe edilecek bir şey yok” şeklinde konuştu.

“Kyoto’ya kabulümüz gerçekleşecek”

Veysel Eroğlu, Kyoto Sözleşmesiyle ilgili açıklamalarda da bulundu, “Kyoto Sözleşmesi, dünyanın geleceği için büyük önem taşıyor. 90 günlük süre var. Kyoto’ya kabulümüz gerçekleşecek” dedi.

“2012 yılına kadar bir mükellefiyetimiz yok. Kyoto’yla ilgili müzakerelerin yapıldığı masaya oturamıyoruz” diyen Eroğlu, “Gerek Varşova’da, gerek Kopenhag’da toplantılar olacak. Ülkemizin gelişmekte olduğunu, özel şartlarımızın tanınmasını talep edeceğiz. Biz zaten iklim değişikliği için gerekli tedbirleri alıyoruz. 2 milyon 300 bin hektar alanı ağaçlandırdığımızı söyleyince bütün ülkeler attığımız bu adımı takdir ettiler. ‘Çevre konusunda Türkiye çok iyi adım atıyor’ dediler. İçme suyu eylem planını anlattım, raporu takdim ettim, tam olarak desteklendi” diye konuştu.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir