Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kısa vadeli mevduat yapısıyla uzun vadeli konut finansmanı sisteminin sürdürelemeyeceğini söyledi. Mevduat faizlerinde yaşanan düşüşün, kredi faizlerine henüz yansımadığını kaydeden Özince, talepteki artışla birlikte mutlaka bunun gözleneceğini söyledi.

Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen “3. Adana Uluslararası Ekonomik İşbirliği Forumu”nda konuşan Özince, “Türkiye’de mevduat çok kısa vadeli, konut finansmanı ise çok uzun vadeli. Bu kısa vadeli mevduat yapısıyla ülkemizde konut finansmanı sürdürülemez. Ayrıca, tüm tasarrufların da bankalara gitmediği muhakkak. İşadamlarımız, şikayeti bırakıp geleceği kurmak için çaba göstermeli” diye konuştu.

Her talebi karşılayamayız
Bankaların yıllardır çalıştıkları müşterilerinin bile taleplerini geri çevirdiği ve krizi körüklediği yönündeki eleştirilerle ilgili olarak “Her talebi karşılayamayabiliriz. Kredi konusuna öncelikle kaynak yapımızın el vermesi lazım” diyen Özince, önümüzdeki süreçte ilişki yönetimi açsısından tüm ticari tarafların çok daha fazla dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Özince, bu dönemde yapılması gereken en önemli işin tedbirli davranmak olduğunu belirtti.

Özince, mevduat faizlerindeki düşüşün kalıcı olduğu görülmeden bunun kredi faizlerine yansımayacağını ve bankacılık sisteminin de sorunlu kredilerle ilgili kaygılarının azalması gerektiğini kaydetti.

Hükümetin, Merkez Bankası’nın kara listesine girenler için düzenlemeyi planladığı sicil affı ile ilgili olarak, “TBMM’nin çıkarttığı her türlü kanuna harfiyen uyarız” diyen Özince, ancak her ticari kuruluşun kendi değerlendirmesini yapabileceğini de belirtti. Bankalaron önümüzdeki dönemde de sicili iyi kuruluşlarla çalışmaya gayret edeceklerini belirten Özince, “Bankalar değil birçok reel sektör firması da alacaklarını geri çağırdı, çeklerini erken tahsile verdi, bayilik ilişkilerini sonlandırdı” dedi.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir