İstanbul’un tarihî mekânlarından Süleymaniye ve Vefa’da yıllar önce başlatılan yenileme projesi mahkemelik oldu. Vefa ve Süleymaniye’deki ev ve işyerlerini KİPTAŞ’a satan vatandaşlar, gayrimenkullerinin ellerinden zorla alındığını iddia etti.

KİPTAŞ yetkilileri, mülklerin zorla değil gönül rızasıyla satın alındığını söyledi.

Tarihî Yarımada’nın Korunması ve Yenilenmesi Projesi kapsamında Eminönü’nde başlatılan çalışmalar dava konusu oldu. Süleymaniye ve Vefa’da ev ve işyeri bulunan 40 kadar vatandaş, mülklerinin zorla ellerinden alındığını iddia ederek, KİPTAŞ’a yaptıkları satışın iptali için davası açtı. Vatandaşlar mülklerinin tahliyesi için kendileriyle muhatap olan Hamit Çalışır’ın kendisini belediye başkan danışmanı olarak tanıtıp zabıtalar vasıtasıyla binaları boşaltmaları yönünde baskı yaptığını iddia etti. Mahalle sakinleri, Çalışır’ın zaman zaman, ‘elektriğinizi, suyunuzu keseriz’ şeklinde tehditler savurduğunu, korktukları için de mülklerini satmaya razı olduklarını ileri sürdü. İstemeye istemeye yaptıkları satıştan sonra pişman olduklarını belirten vatandaşlar, şimdi açtıkları davanın sonucunu beklemeye koyuldu.

Davalı konumda bulunan KİPTAŞ, davacı vatandaşlara tepki gösterdi. KİPTAŞ yetkililerinden Ali Kuru Mahmutoğlu, zorla alışveriş ve tahliye söz konusu olmadığını söyleyerek, kendilerinin tebliğ dahi yapmadığını belirtti. Mahmutoğlu, “İlk önce kendi rızasıyla sattılar. Sonra da buraların değeri yükselince böyle bir yola başvuruyorlar. Diyorlar ki biz KİPTAŞ’a değil belediyeye sattık. Zaten KİPTAŞ belediyenin bir kuruluşudur.” diye konuştu. Hamit Çalışır ile ilgili şikâyetleri de cevaplayan Mahmutoğlu, “Belki üslubu sert olabilir ama kanunsuz bir şey yapmadı. Sonuçta bizim görevlendirdiğimiz biri.” dedi.

Dükkân ve bina sahiplerinin eleştirilerine maruz kalan Hamit Çalışır ise kendisiyle ilgili yapılan suçlamaları kabul etmedi. Çalışır, “Ben KİPTAŞ adına mülk sahipleriyle tek tek görüştüm. Pazarlık yaptım ve anlaştım. Kesinlikle zorla çıkarılma yok.” dedi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir