Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Kyoto Protokolü’ne taraf olunmasının, 2012 sonrası iklim değişikliği ile mücadele müzakerelerinde Türkiye’nin elini kuvvetlendireceğini bildirdi.

TÜSİAD’dan cuma günü yapılan açıklamada, 2012 sonrası süreci kapsayacak yeni bir uluslararası iklim değişikliği anlaşmasının, 2009’un aralık ayında Kopenhag’da yapılacak 15. Taraflar Toplantısı’nda şekilleneceği kaydedildi. Türkiye’nin iklim değişikliği ile müzakere sürecine etkin katılımı ve kendi özel koşulları dahilinde karar alınması açısından, Kyoto Protokolü’ne taraf olmasının son derece önemli bir adım olduğu vurgulanan açıklamada, “Kyoto Protokolü’ne taraf olunması, 2012 sonrası iklim değişikliği ile mücadele müzakerelerinde Türkiye’nin elini kuvvetlendirecektir” denildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “2008-2012 yılları arasında emisyon azaltımı öngören Kyoto Protokolü’ne taraf olan ülkemiz, teknik olarak bu süre zarfında herhangi bir yükümlülük almayacaktır. Ancak, 2012 sonrası uluslararası iklim değişikliği ile müzakerelerde ülkemiz güvenilir veri ve bilgiye dayanarak güçlü bir müzakere pozisyonu oluşturmak için tüm paydaşlarla işbirliği halinde çalışmalıdır. 2014’de Avrupa Birliği’ne (AB) aday olmayı hedefleyen ülkemizin, AB’nin lokomotifi olduğu Kyoto Protokolü’ne taraf olması kaçınılmazdır. İçinde bulunduğumuz derin ekonomik krizi aşmanın bir yolu da sürdürülebilir yeni bir üretim modelinin benimsenmesidir. Bu açıdan, inovasyon ve temiz teknolojiler önümüzdeki dönemde emisyon azaltımı için önem taşımaktadır.”

Başmüzakereci atanmalı
Bu arada, TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk de cuma günü yaptığı açıklamada, Kyoto Protokolü görüşmeleri için mutlaka bir “başmüzakereci” atanması gerektiğini belirterek “Bu kişi, siyasetçi olmamalı, bürokrat olmalı. Bütün kurumları kontrol edecek, bütün kurumlarla diyalog kuracak, yabancı dile hâkim, müzakere yeteneği kuvvetli birisi olmalı” dedi.

Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne katılmasının çok önemli bir olay olduğunu vurgulayan Öztürk, “Türkiye için yeni bir sayfa açılacak. Özellikle sera gazı emisyonlarının azaltılması, yeni çevre teknolojilerinin kullanılması konularına ivme kazandıracaktır” diye konuştu.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir