İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bütçesi Kadir Topbaş- Kemal Kılıçdaroğlu düellosunun yeni tartışma konusu oldu.

Kadir Topbaş, CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’nun “AK Parti, İstanbul’da 15 yılda 150 milyar dolar bütçe aldı” iddialarına karşılık, “15 yıllık konsolide bütçenin toplamı 59 milyar dolar. 150 milyar dolar nerden çıktı? Önce hesap yapmayı öğrensin” yanıtını verdi. Topbaş’ın Kılıçdaroğlu’na yönelttiği, “Peki siz vaat ettiğiniz projeler için nereden kaynak bulacaksınız?” sorusuna ise CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’den yanıt geldi: “Topbaş’ın telaşa girmesine gerek yok. Bizim projelerimiz, planlarımız, bütçelerimiz her şeyimiz hazır”

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi için AK Parti’li Topbaş’a karşı “düello ustası” Kılıçdaroğlu’nu aday göstermesi ile alevlenen rekabette tartışma da giderek sertleşiyor. Bu tartışma konularından birini 15 yıllık bütçe oluşturuyor.

Topbaş’ın eleştirdiği ve nasıl hesaplandığını merak ettiği bütçe rakamını Kılıçdaroğlu’na yönelttik. Kılıçdaroğlu’nun yoğun gündemi nedeniyle doğrudan yanıt veremediği soruyu CHP İl Başkanı Gürsel Tekin yanıtladı. İBB’nin 2009 yılı konsolide bütçesinin 17 milyar TL’yi aştığına dikkat çeken Gürsel, “Bunu 15 ile çarparsanız son 15 yılda İstanbul Büyükşehir Belediyesi için ayrılan bütçeyi görürsünüz. İBB’nin 17 milyar TL’yi bulan bütçesi bugünkü kurla 10 milyar doları aşıyor” dedi.

80 değil 100 km metro yaparız
İstanbul’a 80 kilometre metro yapacakları vaadiyle ilgili eleştirilere de yanıt veren Tekin, bu konuda 15 aydır ciddi bir çalışma içinde olduklarını ve vaatlerinin bilimsel kriterlere dayandığın anlattı. Topbaş, 1 kilometrelik metronun maliyetinin 50 milyon dolar olduğuna dikkat çekerek, 80 kilometrelik hattın 4 milyar dolara denk geldiğini belirtmiş ve bunun İBB’nin 2009 bütçesinden bile fazla olduğunu söylemişti.

Kılıçdaroğlu’nun basında çıkan “300 bin yoksul kadına 600 YTL maaş bağlayacağız” sözlerine de değinen Gürsel Tekin, şunları söyledi: “Kılıçdaroğlu, 300 bin rakamını söylemedi. Biz, İstanbul’da makarna ve kömüre mahkum edilen yoksul vatandaşlarımızı, her birine iş imkanı yaratana kadar onurlu bir birey olarak maaşa bağlayacağız. Siz nasıl maaş alıyorsanız, onlar da her ayın başında gidip banka kartı ile maaşını alacak ve sigortalı olacaklar.”

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir