Uluslararası Küresel Isınma Konferansı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, ‘Ekolojik dengenin bozulmaması için küresel ısınma diyetine bir an önce geçilmeli’ dedi.

Ege, Niğde ve Anadolu üniversiteleri, Uluslararası Hidrojen Enstitüsü, Sürdürülebilir Enerji Merkezi ile yurt dışından ve yurt içinden çeşitli kurumların desteğiyle Dedeman Oteli’nde gerçekleştirilen “Uluslararası Küresel Isınma Konferansı”nın sonuç bildirisi basın toplantısıyla açıklandı.

Bildiriyi, Kanada Ontario Üniversitesi öğretim üyesi ve Uluslararası Küresel Isınma Konferansı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer okudu. Dinçer, konferansa 48 ülkeden 200’den fazla akademisyenin katıldığını ve 4 gün boyunca 177 tebliğin sunulduğunu belirterek, sonuç bildirgesinde acil önemlerin ele alındığını anlattı.

Türkiye’nin karbondioksit salınımının yerli kaynaklara göre kişi başına yılda 3 ton olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Dinçer, “Ekolojik dengenin bozulmaması, yeşil alanların çoğaltılması için küresel ısınma diyetine bir an önce geçilmeli’ dedi.

Konferans Genel Sekreteri Dr. Süleyman Gündüz de, kurulması planlanan Küresel Isınma ve İklim Değişikliği İzleme Komitesi’nin, sadece Türkiye’de değil, tüm dünya üzerinde faaliyetlerini yürüteceğini söyledi.

KYOTO revize edilmeli
Gündüz, “Kyoto Protokolü’nün revize edilmesi gerekiyor. Çünkü Kyoto Protokolü’nün koyduğu standartlar bugün temiz bir dünyayı oluşturabilecek standartlar olma niteliğini aşmıştır”diye konuştu. Bildiride yer alan “Küresel Isınma Diyeti” ifadesine dikkat çeken Gündüz, bireysel olarak evlerde televizyonun düğmesinin kapatılmasından, su tasarrufuna kadar yapılabilecek birçok diyet projesinin bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: YeniŞafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir