Turizm alanında hayata geçirdiği yeniliklerle adından söz ettiren Türkiye, bir ilke daha imza attı. Avrupa Birliği’nin (AB) desteğiyle Manisa’nın Kula ilçesinde Türkiye’nin ilk jeoparkının kurulması kararlaştırıldı.

Yörenin özel volkanik oluşumunu, jeolojik, tarihî ve kültürel zenginliğini korumayı ve tanıtmayı amaçlayan park, 22 bin yıllık insan ve hayvan ayak izlerinin bulunduğu alanı kapsayacak. Jeopark, Kula’ya 13 kilometre uzaklıktaki Yurtbaşı köyü yakınında bulunan peribacalarından başlayacak. Salihli’ye bağlı Sindel köyü sınırlarındaki ilkel ayak izleriyle Adala beldesindeki kanyona kadar uzanacak. Kula’nın tarihî evleri, Divlit Yanardağı, lav akıntıları, Sandal Kara Divlit Yanardağı ve Emre köyündeki Yunus Emre türbesi de parkın içinde yer alacak.

Kula Belediyesi’nin öncülüğünde hazırlanan ‘Yanık Ülke’ adlı projeye, AB Şehirler ve Belediyeler Hibe Programı’ndan 103 bin Euro karşılıksız kredi verildi. Çalışmaya Kula’nın yanı sıra jeopark turizmine öncülük eden Yunanistan’dan Eressos-Antissa, Almanya’dan Stadt Lorsh Belediyesi ve İrlanda’da faaliyet gösteren Fermanagh District Council isimli sivil toplum örgütü de ortak oldu.

Kula Belediye Başkanı Halil Gülcü, ilçenin çevresinde bulunan volkanik oluşum şekillerinin jeoturizm konusunda ilgi odağı olacağını söyledi. Yörede turistlerin beklentilerine cevap verebilecek arkeolojik, tarihî ve kültürel değerlerin de bulunduğunu kaydeden Gülcü, şöyle konuştu: “Avrupa’da 28 jeopark alanı var. Ancak bizdeki alan daha muhteşem. Bu bölge ve özellikle Kula turizm merkezi olacak. Sivil toplum örgütleri ve ortaklarımızdan da gereken ilgiyi gördük. Kula ve jeoparkı gezen turistler buralara hayran kalacak.” Jeoparkların coğrafi unsurların korunmasını sağlayan bir statü olduğunu ifade eden Başkan Gülcü, tanıtımlar çerçevesinde park alanında kalan yerleşim yerlerini yeni proje ve yatırımlarla geliştirip turizm potansiyeli oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir