İstanbul Küçükçekmece’ye bağlı Şahintepe Mahallesi’nde gerçekleşen yıkımları protesto eden kitleye, polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Şahintepe Aşık Veysel Caddesi üzerinde bulunan ve yıkım kararı verilen yapıların yıkımına karşı çıkan yaklaşık 300 kişilik gruba, polis, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Sabah saatlerinden itibaren belediye yıkım ekipleri ile polisler, evleri yıkmaya başladılar. Bir marangoz atölyesi ve bir inşaatı yıkan belediye ekiplerinin, 18 evi yıkacağı öğrenildi. Yıkıma tepki gösteren ve aralarında DTP Şahintepe Belediye Meclis Üyesi Adayı Şerif Kılıç, Şah-Der Yöneticisi Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı.

Küçük Çekmece Bayramtepe Mahallesi’nde de evlerin yıkımlarına devam edildi. Bayramtepe Mahallesi’nde bir ev ve bir işyeri inşaatı Küçükçekmece Belediyesi tarafından yıkıldı. Mahalleye 6 yıl önce imar izni verilmesine rağmen, 3 yıl önce kaçak olduğu gerekçesiyle yıkımlarına başlanan bölgedeki evlerin bir kısmı da bugün yıkıldı.

3 yıl önceki ilk yıkım girişiminde bulunan ve halkın tepkisiyle karşılaşınca yıkımları durduran belediye, son bir ay içinde 20’yi aşkın ev ve işyerini yıktı. Yıkıma tepki gösteren mahalle sakinleri, evlerinin önünde lağım yataklarının olduğunu, yollarının kışın kapandığını ve bulaşıcı hastalıklarla iç içe yaşamak zorunda kaldıklarını söyleyerek belediyenin yıkım dışında mahalleye uğramadığını belirttiler.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir