Durguluk dönemindeki konut sektöründe stüdyo tipi ve 1+1 dairelere ilgi arttı. Ekonomik konut projelerine ağırlık veren şirketler, 1+1 dairelerin ağırlıkta olduğu yeni projelere imza atıyor.

Canlı ve hareketli yıllarını geride bırakarak, durgunluk dönemine giren konut sektöründe küçük metrekareli, stüdyo ve 1+1 tipi dairelerin yıldızı parladı. Global finansal krizin etkileri ve kredi imkanlarının daralması, oturum ya da yatırım amaçlı konut almak isteyenleri ekonomik projelere yöneltiyor. Küçük metrekareli konutların tercih edilme sebeplerinin başında, bu tipteki konutların daha ucuz olması ve daha ödenebilir koşullarda kredi alınabilmesi geliyor. Yatırımcılar ise stüdyo ve 1+1 daireleri daha ucuz olmaları ve gerektiğinde daha kolay satılabilir olduğu için tercih ediyorlar. Ayrıca küçük metrekareli konutların kira getirisinin ilk alım maliyetine oranla yüksek olması ve konutun kendini amorti etme süresinin kısalığı da bir başka tercih nedenini oluşturuyor.

Küçük konut projeleri artacak
Tüketicilerin bu eğilimini değerlendirmek isteyen konut üreticileri hayata geçirdikleri yeni projelerde stüdyo ve 1+1 dairelere ağırlık verirken, kimi projelerde stüdyo ve 1+1 daireler toplam daire sayısının yüzde 90’ına kadar çıkıyor. 2008 yılında küçük metrekareli konut projeleri üreterek ilgi gören ve satışlarından memnun olan inşaat firmaları, 2009’da da stüdyo ve 1+1 dairelerin ağırlıkta olacağı yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor. Arsa maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle özellikle İstanbul’un çevre semtlerinde bulunan ve gelişme potansiyeli taşıyan Kartal, Kurtköy, Beylikdüzü gibi bölgelerde yoğunlaşan projeler daha ucuz ve ekonomik olurken, Şişli, Bomonti gibi merkezi yerlerde bulunan stüdyo ve 1+1 dairelerin metrekare fiyatları 4 bin dolarlara kadar çıkabiliyor.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir