2008 yılının ikinci çeyreğinde inşaat sektörünün büyüme oranı yüzde 0.9’a düşerken, ısı yalıtımı sektörü yaklaşık yüzde 15 büyüme gösterdi. Bu durumun en büyük sebebi ise ısı yalıtımın yeni projelerin yanı sıra mevcut binalarda da uygulanıyor olması.

Büyüyen ısı yalıtımı pazarında XPS Isı Yalıtım Levhaları da her geçen yıl payını artırıyor. Yeni “TS 825 Isı Yalıtımı Yönetmeliği” ile ısı yalıtımın ciddi bir zorunluluk haline gelmesiyle gelecek yıl da XPS pazarında yüzde 20’lik bir artış bekleniyor.

Enerji maliyetlerinin her geçen gün arttığı ülkemizde tüketiciler artık daha ekonomik, konforlu ve güvenli evleri satın almayı, kiralamayı tercih ediyor ya da mevcut evlerinde daha ucuza ısınmak ve serinlemek istiyor. Cep yakan doğal gaz ve elektrik zamlarıyla baş etmenin tek yolunun ısı yalıtımı olduğunu hatırlatan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, yalıtım bilincinde yaşanan artışın etkisiyle sektörün de daha hızlı büyüdüğünü ifade etti.

Bugüne kadar bazı firma ve müteahhitlerin maliyet hesabı yaparak ısı yalıtımından kaçındıklarına dikkat çeken Ulu, artık yeni “TS 825 Isı Yalıtımı Yönetmeliği” ile ısı yalıtımı olmayan projelerin hayata geçirilmesinin mümkün olamayacağını vurguladı. Gerek bu sayede gerekse mevcut binalarda da tadilatların enerji verimli olarak tasarlanması zorunluluğunun getirilmesi nedeniyle sektörün daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Yalıtıma yapılan yatırım, vatandaşların ve işletmelerin ısıtma ve soğutma harcamalarında her ay yüzde 60’a varan oranlarda tasarrufla geri dönüyor. Yalıtımsız tüm binalara yalıtım yapılması durumunda ülke ekonomisi 7.5 milyar dolar kazanıyor. Her yıl yeni yapılan 100 bin binanın tamamında ısı yalıtımı yapılması durumunda 300 milyon dolar tasarruf sağlanabiliyor. Ve yalıtımın maliyeti bina maliyetinin sadece yüzde 3’ü ila 5’i gibi küçük bir miktar. Mevcut binalarda ise metrekarede ortalama 40 YTL maliyeti oluyor. Yapılan yatırım birkaç yıl içinde kendini amorti ediyor ve bina ömrü boyunda her ay doğal gaz ve elektrik faturalarında ortalama yüzde 60 tasarruf imkânı yaratıyor.

Kaynak: Gayrimenkul Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir