Fiyatları düşen lüks konutların kriz döneminde iyi gelir getiren yatırım aracı olarak görüldüğü için bu konutlara talebin yüksek olduğu bildirildi.

Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Serdar Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun zamandır bu mesleği yapan bir mimar olarak inşaat sektörünün hiç bu kadar zor duruma düştüğüne şahit olmadığını belirtti.

İşlerin oldukça azaldığını, piyasadaki inşaat firmalarının iş yapamaz hale geldiğini ifade eden Işık, bu gelişmelerin tam tersine lüks konut sektörünün hız kesmeden yola devam ettiğini ifade etti.

Ekonomik kriz döneminde olunmasına rağmen lüks evlere ilginin arttığını anlatan Işık, 180 metre kare ve üzerindeki konutların yatırımcılarından yoğun şekilde talep gördüğünü anlattı.

Lüks konutların özellikle ekonomik kriz döneminde iyi gelir getiren bir yatırım aracı olarak görüldüğünü dile getiren Işık, şunları kaydetti:

”İnşaat sektörü bu kadar kötü durumdayken 180 metre kareden büyük evlerin çok fazla ilgi görmesi, üst tabakanın krizden toplumun diğer kesimleri kadar etkilenmediğini gösteriyor. Krizden orta ve dar gelirli grubu ciddi şekilde etkilendi.

Orta ve dar gelirli grubuna yönelik evler şu dönemde ilgi görmüyor. Ancak, elinde tasarrufları bulunan kişiler bu tasarruflarını iyi bir şekilde değerlendirmek için lüks konutlara ilgi gösteriyor. Bu nedenle ekonomik krizde fiyatı düşerek cazip hale gelen lüks konutların hem satışı, hem de üretiminde artış gözlemliyoruz.”

Işık, Konya’da lüks konut inşaatlarının gerek bireysel gerekse yap – sat firmaları tarafından hızlı bir şekilde devam ettirildiğini, bu durumun lüks konutların her zaman sahibine kazandıracağının düşünülmesinden kaynaklandığını söyledi.

Konya’da lüks evlerin fiyatlarının 250 bin TL’den başlayıp 500 bin TL’ye kadar çıktığını ifade eden Işık, konut yatırımı için fiyatların en uygun seviyelerde olduğunu vurguladı.

Büyük ve geniş lüks evlere olan talebin devam edeceğini tahmin ettiklerini anlatan Işık, şöyle devam etti:

”Elinde hazır parası olanlar, dövize ya da borsaya yatırmak yerine tasarrufunu lüks konut alarak değerlendirmek istiyor. Ekonomik kriz döneminde lüks konut satın almanın çok iyi gelir getiren bir yatırım aracı olduğu biliniyor.

Kentlerde dar ve orta gelirliler için bol miktarda satılık ev olmasına ve bu evlere alıcı çıkmamasına rağmen, satışa çıkarılan lüks konutlar kısa süre içinde elden çıkarılıyor. Ekonomik kriz hangi boyutlara ulaşırsa ulaşsın, lüks konuta olan talepte bir azalma yaşanmayacakmış gibi görünüyor.”

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir