Bergama Çevre Platformu, Dünya Çevre Günü nedeni ile Bergama Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Aynı akşam da “Kozak’ta Altına Hayır” etkinliği düzenlendi. Basın açıklamasını okuyan Platform Sözcüsü Erol Engel, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın en temel insan hakkı olduğunu belirterek, 1972 yılından bu yana kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün, emperyalist güçlerin dünya adına timsah gözyaşları döktükleri gün olduğunu vurguladı.

Aynı kararlılıkla
Akşam düzenlenen etkinlikte konuşan Eğitim Sen Baştemsilcisi H. Hüseyin Kuşçu, küresel sermaye sahiplerinin yerli uzantıları ile birlikte tahkim yasalarını da kullanarak acımasızca ülke kaynaklarını kullanmaya başladıklarını belirtti. Kuşçu, “Kozak’ın üstü altından daha değerlidir. Ama yediğimiz ekmeğe, içtiğimiz suya dokunamazsın. Çocuklarımıza yaşanabilir bir şehir, yaşanabilir bir gelecek bırakmak için bugün ve yarın aynı kararlılıkla o şirketin karşısında olacağız” diye konuştu.

Kozaklılar Derneğinden Ekonomist Gülden Karabudak da, “Bugün altın madeni, yarın başka bir şey. Elimizde avucumuzda kalan bir Kazdağları, Madra Dağı ve Kozak yaylası var. Buralar bizim su kaynaklarımız. Neden bu kadar tepkisiziz anlamıyorum. Bu durum memleketimize çok acılar getirecek. Bütün Kozak halkı olarak, bölge olarak kararlıyız. Kendi söküğümüzü kendimiz dikeceğiz” dedi.
Etkinlikte Bergama Anaokulu öğrencileri halkoyunları gösterisi sundu. Öğretmenler şiirler okudu. Bergama Meslek Yüksekokulu’ndan gençler müzik dinletisi sundu. Ayrıca Berksav Tiyatro Topluluğu da Nâzım Hikmet’in destanından “Karayılan” bölümünü canlandırdı.
Bu arada, madenci şirketin hafta sonu Bergama Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik yapacağı ve bu etkinliğe Bergamalı sanatçı Hüsnü Şenlendirici’yi de getireceğinin öğrenilmesi üzerine geceye katılanlar “Hüsnü Bergama’ya Gelme” sloganı attılar.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir