Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından D-100 Karayolu üzerine yaptırılmakta olan 3 köprü adeta İstanbul’daki Boğaziçi Köprüsü’nü andırıyor. Kocaeli’nin simgesi haline gelecek olan bu köprülerle vatandaşlar D-100’ün üzerinden geçip denize kavuşacak.

İzmit halkını denizden koparan D-100 Karayolu ve demiryolu, yıllardır sorun teşkil ediyordu. Gelişigüzel yapılan ve depremde hasar görmesine rağmen bir türlü onarılmayan üstgeçitler de büyük tehlike oluşturuyordu. Yolda yeni bir çalışma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit’i denizle buluşturmak için inşaatına başladığı 3 modern köprü mimari açıdan büyük önem taşıyor. Köprüler bittikten sonra eski üstgeçitler de ortadan kaldırılacak.

İzmit’in görünümünü değiştirecek olan köprülerde çalışmalar aralıksız devam ediyor. 44 metrelik kuleleriyle muhteşem bir görüntüye sahip köprülerde tabliyeler birer birer yerleştiriliyor. İnşaat ilerledikçe köprülerin görünümleri de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Tabliye imalatının sona gelindiği köprülerde, önümüzdeki günlerde çelik halatların montajına geçilecek. Ekipler, soğuk kış şartlarına aldırış etmeden, gece geç saatlerde bile çalışmaya devam ediyor. Fuar karşısında, valilik yanında ve halkevi önünde yapılan köprüler şubat sonunda hizmete açılacak.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir