Konya Ovası Projesi’nde kullanılacak köstebek olarak da bilinen tünel açma makinesinin montajı 2 ay sonunda tamamlandı. İtalya’dan 70 TIR’la getirilen makine 17 km tünel kazarak Konya Ovası’nı suyla buluşturacak.

Konya’da iki yıl önce devreye sokulan Mavi Tünel Projesi’nde kullanılacak köstebek olarak da bilinen tünel açma makinesinin montajı tamamlandı. Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında İtalya’dan 70 TIR’la getirtilen makine (Tunnel Boring Machine) yardımıyla açılacak 17 kilometrelik tünel tamamlandığında 223 bin hektarlık tarım alanı sulanabilecek.

25 metre önünü tarıyor
Mavi Tünel Projesi Müdürü Ahmet Kalkan, Akdeniz’e uzanan Göksu Irmağı’nın tünelle Konya Ovası’na akıtılacağını belirterek, proje için sözkonusu makinenin önemine dikkat çekti. İleri teknolojinin kullanıldığı makinenin 25 metre önünü tarayarak, yerin jeolojik yapısına göre hareket ettiğini belirten Kalkan şunları söyledi: “70 ayrı TIR ile parçaları gelen makinenin normal montj süresi 3 aydır. Fakat biz gece gündüz çalışarak 2 ay gibi kısa bir sürede montajı tamamladık. Oldukça titiz bir çalışma yaptık. Makine tünele girdi. Asıl işimiz şimdi başlıyor. Bu makine ön trafından tüneli delerken aldığı malzemeyi, içerisinden geçirerek, arka tarafından dışarı atıyor. 17 kilometrelik tüneli bu makineyle açacağız. 2012 yılında proje tamamlandığında Konya Ovası’nda 223 bin hektarlık alan sulanacabilecek. Yılda, toplamda 414 milyon metreküplük su ovaya akıtılacak. Makineye 18 ton hidrolik yağı koyduk. Şimdi makine delme işlemine başlayacak.”

Uzunluğu 200 metre
Konya’nın 100 yıllık rüyası olarak bilinen Konya Ovası Projesi’nde, dönemin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından 6 Temmuz 2007 tarihinde startı verilen proje içindeki tüneli açacak 200 metre uzunluğundaki makinenin montajı gece gündüz çalışılarak 2 ayda tamamlandı.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir