Hükümetin bölgesel kalkınma için GAP’tan sonra yeni hedefi Konya ve Karaman. Öncelikli amaç çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya olan Konya Ovası’nı kurtarmak ve gıda fiyatlarını aşağı çekmek.

Hükümet, GAP kalkınma planından sonra Konya planını hayata geçiriyor. Konya ve Karaman’ı kapsayan plan, yeraltı sularının çekilmesiyle hızlanan çölleşmeyi engellemeyi amaçlıyor. Bunun için sulama yatırımlarına ağırlık verilecek.

Yaklaşık 500 bin hektarlık tarım arazisinin sulanması planlanıyor. Hububat ambarı olarak bilinen bölgenin bu sayede farklı gıda ürünlerine yönelmesi amaçlanıyor. Gıda sanayii altyapısı gelişmiş olan bölgede pek çok farklı ürünün yetişmesi ile gıda fiyatlarının da aşağı çekilebileceği belirtiliyor.

Konya-Karaman güzergahında ulaşım altyapısında eksik kalan noktalar da tamamlanacak. Konya yük treni hattının liman bağlantısı da güçlendirilecek.

Konya-Karaman planının başında da GAP kalkınma planını hazırlayan Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren var. Ekren, ekibiyle birlikte Konya’ya giderek işadamları ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşecek. Oluşturulacak plan doğrultusunda yapılacak yatırımlar AB fonları ile de desteklenecek.

Öte yandan GAP’a bu yıl için ayrılan 1 milyar YTL’nin dağılımına yönelik Yüksek Planlama Kurulu kararı da hazırlandı. Ödeneğin tamamı sulama ve yol yapımı için kullanılacak. Projeye önümüzdeki yıl ise 3.3 milyar YTL harcanacak.

Kaynak: ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir