Uzun yıllar yağış ortalaması 323 milimetre olan Konya’nın son üç yıldaki ortalaması çöl iklimi yağış sınırı olan 250 milimetreye yaklaştı.

Hollanda firması Grow Group B.V. ile Türk ortakların bir araya gelmesiyle Antalya’da kurulan Grow Fide Üretim ve Ticaret AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Ünal, Türkiye’nin tarımsal üretimde kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken artık tarımda ithalat yapmak zorunda olan bir ülke haline geldiğini söyledi.

Türkiye’de çiftçiye yönelik tarımsal desteklemelerin yeterli olmadığını ifade eden Ünal, Türk tarımını bekleyen en büyük tehlikenin küresel iklim değişikliği ve kuraklık olduğunu vurguladı.

Ünal, tarımsal kuraklığın Türkiye’de en fazla etkili olduğu yer olan Konya’da yaşanan sorunla ilgili firma olarak detaylı araştırma yaptıklarını bildirdi.

Araştırmaya göre, Konya’nın uzun yıllar yağış ortalamasının metrekareye 323 milimetre olduğunu ancak son 3 yılda yağışın daha da azaldığını dile getiren Ünal, şunları kaydetti:

“Bu yağış miktarı, son 3 yılın ortalamasında 285 milimetreye düştü, çöl iklimi yağış sınırı olan 250 milimetreye yaklaştı. Çünkü, dünyada metrekareye 250 milimetrenin altında düşen yağış, o bölgenin çöl olduğunu gösteriyor.

Yağışların bundan sonra da azalma eğilimini sürdüreceği tahmin ediliyor. Tek çare özellikle tarımsal uygulamalarda su tasarrufu yapmak. Çünkü DSİ verilerine göre Türkiye’de tüketilen suyun büyük bölümü tarım alanlarında kullanılıyor.”

“Konya’da suyun dağıtımı için proje hazırlanmalı”
Türkiye’nin, diğer sulama tekniklerine göre büyük oranda su tasarrufu sağlayan damla sulamaya geçmekte batı ülkelerine göre 30 yıl geç kaldığını belirten Ünal, “Türkiye, bir an önce kapalı sistem basınçlı sulamaya geçmeli, modern sulama teknikleri uygulanmalıdır. Konya’da ise Mavi Tünel projesi tamamlanmadan, ovaya akıtılacak suyun modern tekniklerle dağıtımı için proje hazırlanıp hayata geçirilmelidir” dedi.

Ünal, 1 litre su kullanılarak salma sulama yapıldığında 1 birim, yağmurlamada 4 birim, damla sulamada ise 5.1 birim alanın sulandığını belirterek, damla sulamaya geçildiğinde 5 kattan fazla su tasarrufu yapılabildiğini kaydetti.

Ünal, suya daha az ihtiyaç duyan bitkilerin üretimine geçilmesinin de kuraklıkla mücadelede önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir