Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) düzenlediği 8. Gayrimenkul Zirvesinin açılışında konuşan Başkanı Bekir Cumurcu, zirvenin yarınki oturumunda iller bazında yapılan raporun açıklanacağını, bu raporla Türkiye’yi, çeşitli parametreler bazında ortalama yüzde 70 düzeyinde raporlamış olduklarını söyledi.

Cumurcu, “Bu çalışmalar özellikle içerisinde bulunduğumuz zamanlarda, yani büyük ölçüde ithal ettiğimiz ama ısrarla ve maharetle beslediğimiz ekonomik yavaşlama ve güvensizlik ortamında daha da fazla önem kazanmaktadır” diye konuştu.

Faiz hadlerinin yükseldiği ve inşaat maliyetlerinin artmakta olduğu konut sektöründe beklentilerin bozulduğuna işaret eden Cumurcu, “Buna bağlı olarak potansiyel alıcıların kararlarını erteleme eğilimine girdikleri gözlemlenmektedir” dedi.

Cumurcu, özellikle büyük şehirlerin, kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme düzenlemeleri çerçevesinde sunduğu çok büyük ölçekli potansiyelin değerlendirilmesinin, güçlü yerli ve yabancı yatırımcıların işbirliği yapması gereken en önemli alan olarak ortaya çıktığını kaydetti.

Devam eden projelerde daha fazla rekabet anlamına gelen bu gelişmelerin, bir yandan mali açıdan güçlü kurumsal şirketleri avantajlı kılarken, öte yandan potansiyel alıcılar için bir fırsat penceresi olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Cumurcu, bugün alışveriş merkezleri raporunu açıklayacaklarını, söz konusu raporun nerede, ne kadar alım gücü olduğu ve bu satın alma gücünün dağılımı kriterine göre yeni ya da ilave yatırım ihtiyacını ortaya koyacağını belirtti.

Yabancı güveninin kazanılması hayati önemde
GYODER Başkanı Cumurcu, şunları kaydetti: “Burada gözetilmesi gereken en önemli husus, yabancı yatırımcıların getiri beklentilerinin içerisinde olduğumuz ekonomik ve siyasi gelişmeler ışığında yüzde 2 civarında yukarı çekilmiş olmasıdır. Yani ortalama yüzde 8’lerde seyreden getiri beklentileri yüzde 10’lara yükselmiştir. Bu noktada yabancı yatırımcıların güveninin tekrar kazanılması hayati önem taşımaktadır. Yabancı gerçek kişilerin Türkiye’de konut edinmesini ve yabancı sermayeli şirketlerin gayrimenkul satın almasını düzenleyen ilgili yasalardaki bazı maddelerin iptali ile ortaya çıkan ve öngörülebilirliği ortadan kaldıran mevcut durumun ivedilikle düzeltilmesi ve yasal düzenlemelerin seyri hakkında piyasaların bilgilendirilmesi gerekmektedir. GYODER olarak bu konuda iyimserliğimizi korumakta olduğumuzun altını çizmekte yarar görmekteyim.”

Kaynak: ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir