AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Büyükşehir Belediyesi’nin İzmirliler’e arsenikli su içirerek bir sağlık skandalına imza attığını söyledi. Yazılı açıklama yapan Şengül, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile daha önce “İzmir’in suyunda arsenik oranı yüksek çıksın, istifa ederim” diyen CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı’yı istifaya davet etti. Şengül, sivil toplum örgütleri ve duyarlı vatandaşları da duruma tepki göstermeye çağırdı.

Örtbas ediliyor
“İzmir’de belirli periyotlarla yapılması gereken su analizlerinin yapılmadığı ve İzmirlinin sağlığıyla oynandığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın açıklamalarıyla ortaya çıktı” diyen Şengül şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından sudaki arsenik oranının sınır değeri yüzde 10 olarak belirlemiş. Oysa, Karşıyaka ve Bornova ilçelerinden alınan, su örneklerinin analizi sonucunda ortaya ürkütücü bir tablo çıktı. Söz konusu ilçelerden alınan su örneklerinde arsenik oranı yüzde 28 ile yüzde 42.28 oranları arasında. Bu sağlık skandalının ardından harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, hemen bazı kuyuları kapatarak olayı ört bas etmeye çalışıyor. Ardından hangi bölgelerden alındığı açıklanmayan su örneği tahlillerini gösterip halkı kandırmaya çalışıyorlar.”

Yönetemezler
“Ayrıca, ‘Sınır değerinin yüksek olduğu varsayılan bölgeler’ denilerek o bölgelerde tahlillerin devam ettiği belirtilmiştir. Kuyular kapatılmadan önce İzmirli’ye içirilen arsenikli suyun hesabını kim verecek? Halkın sağlığı ile oynamak bu kadar kolay mı? Sayın Kocaoğlu, İzmirlinin sağlığı ile oynama hakkını nereden alıyor? Halk sağlığı, hiçbir zaman politik malzeme aracı olamaz. İzmirli’nin sağlığını Melih Gökçek kadar önemsemeyen insanlar, İzmir’i yönetmeye kalkmasınlar.”

Hemen bırakmalılar
“Bu skandalı önemsemeyen ve büyük bir pişkinlikle ‘Arsenik oranı yüksek çıksın, istifa ederim’ diye açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı da derhal istifa etsin. Yalnız kendisi değil, Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte istifa etsin. Bu İzmirli’ye yapılacak en büyük iyilik olur.”

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir