Arsenik tartışmasının yaşandığı İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, su içip içmemeyle ilgili telkinde bulunamayacağını, ancak bugün suyun içilebilir olduğunu söylemenin bilime ters düşeceğini söyledi.

Kocaoğlu, Bornova, Karşıyaka ve Çiğli ilçelerine Menemen’den, arsenik oranı litrede 10 mikrogram ve Halkapınar kuyularından litrede 13-14 mikrogram olan suyu verdiklerini belirtti.

Kocaoğlu, “1 Ocak 2007 tarihine kadar 1 litre sudaki arsenik oranı sınır değeri litrede 50 mikrogramdı. Bu tarihten itibaren bu, litrede 10 mikrograma indirildi. 1 Ocak 2007 tarihine kadar olan arsenik paremetrelerine göre suyu içebilirler. Ancak 1 Ocak 2007’den itibaren Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı, litrede 10 mikrogram standart değer dururken biz suyu içmelerini söylemeyiz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’na parametrelerin yükseltilmesi için müracaat ettiklerini söyleyen Kocaoğlu, yanıt gelirse suyun içilebileceğini açıklayacaklarını belirtti. Kocaoğlu, “Bugün içilebilir olduğunu söylememiz bilime ters düşer” dedi.

Ajan iması
Kocaoğlu, İzmir’in suyundaki arsenik oranları hakkında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e bilgileri bir İZSU bürokratının verdiği iddiasıyla ilgili soru üzerine, “Böyle bir arkadaş varsa tebrik ediyorum. Doğru görev yapmış. Söyleyecek birşeyim yok. Tabii ki her kurumda, her devlette başka devletler, başka kurumlar için çalışan insanlar da var. Onlara tarih boyunca ne denildiğini siz daha iyi biliyorsunuz. Bu konuda yorum yapmayacağım” dedi.

Arsenik oranlarını Gökçek’ten öğrenme gibi bir durumun söz konusu olmadığını da belirten Kocaoğlu, “Gökçek, su konusunun farkına bile varmadan, 2006 Kasım ayında su projesini masaya yatırdık. Her türlü girişimde bulunduk. Arsenikle ilgili çalışmalara başladık. Gelecek hafta 7 Temmuz Pazartesi günü, İzmir’in suyu, geleceği, temizliği ve uygulamaya geçecek projelerle ilgili takvimi açıklayacağız” dedi.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir