Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), tarafından düzenlenen “Yeşil Tasarım ve Planlama” Konferansı’nda dünyaca ünlü mimar Dr. Ken Yeang, “Ekolojik Tasarım nedir? Ekolojik yaklaşımla tasarlanmış yapılar diğerlerinden nasıl ayrışır?” konularındaki görüşlerini dinleyicilerle paylaştı ve tartışmaya açtı.

Doğa ile çevre arasında bir iletişim kurulması gerektiğini söyleyen Yeang, yaygın, sürekli ve merkezi olarak sınıflandırdığı farklı kent içi yeşil alan kurgularına açıklık getirdi. Bu noktada önemli olanın habitatları birleştirmek olduğunu ve entegrasyonun nasıl sağlanacağının sorulması gerektiğinden söz eden Yeang, soruna ’yeşil çatı’ ile cevap verdiklerini anlattı. Aynı şekilde yeşil köprüler ve yeşil rampalarda bağlantısallığı kurmaya çalıştıkları çok çeşitli projelerden örnekler veren Yeang, yalnızca düşeyde değil, yatayda da yeşilin denge ile dağılmasının önemine dikkat çekti.

kean_yangjpg.gif

Ekoloji alanında bilgilenmeli

Yem, ekoloji ve sürdürülebilir tasarım alanlarında kitlesel farkındalık yaratmak ve mimarlık alanındaki ekolojik uygulamalara dikkat çekmek için yıl boyunca sürecek çeşitli etkinliklere imza atacak. Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol; YEM’in ekolojik mimarlık konusuna eğilmesinin nedenlerine değinerek, ekoloji alanında bilgilenmek ve gelişmeye belki her şeyden çok ihtiyaç duyduğumuzu belirtti. Konferansa katkıda bulunan kuruluşlardan ULI Türkiye’nin Başkanı Haluk Sur ise konuşmasında, ekoloji konusunda herkesi sağduyuya çağırarak, görev bilinciyle hareket edilmesinin önemini vurguladı. Konferansın ana sponsoru Ode Yalıtım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan yaptığı konuşmasında; küresel ısınma çağında yalıtımın daha da çok önem kazandığını belirtti. Yeşil Tasarım ve Planlama Konferansı’na konuya ilgili yerli mimarlar, inşaat mühendisleri, kent plancıları, işletmeciler, öğrenciler, akademisyenler, sivil toplum örgütleri, yatırımcılar, malzeme üreticileri, müteahhitler ile devlet ve yerel yönetim yöneticileri de katıldı.

Kaynak: Hürriyet

One Comment

  1. Ken Yeang Küçükçekmece projesi nedeniyle bazı çevrelerce eleştiriye uğramışsa da aslında çevreci bir tasarımcı ve dünyanın tasarımcıları açısından iyilerinden. Bu düzey artık tekil binayı konuşmuyor, doğayı ve yeşili kentin içinde işlvlendirmekten bahsediyor. Teknolojiyi bunun için seferber etmeye çalışıyor, tasarım kısıtlarını buradan alıyor. Buralara gelmesi ve çalışmalarındaki mantığı bizlerle paylaşması çok olumlu, bize de katkısı olacaktır.
    Saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir