Son günlerde artan kar yağışı ile moral bulan kayak merkezleri, kar kalınlığının istenen seviyeye ulaşmasıyla hazırlıklarını tamamlayarak sezonu açtı.

Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden Kartalkaya’da üç günden bu yana aralıklarla devam eden kar yağışının ardından kar kalınlığı 90 santimetreye ulaştı.Kar kalınlığının istenen seviyenin üzerine çıkmasının ardından, merkezde kayak sezonu açıldı. Kayak merkezinde bulunan otellerin de yeni yıl rezervasyonları için yoğun ilgi görmeye başladığı bildirildi. Merkezde bulunan otellerin yetkilileri tüm hazırlıklarının tamamlandığını ifade ettiler.

“Beyaz cennet”
Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da kar kalınlığı 80 santimetreye ulaştı.

“Beyaz cennet”te 19 Aralık’ta başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkilileri, 23 Aralık gecesi başlayan ve zaman zaman tipiye dönüşen yağış sayesinde 70 santimetre olarak ölçülen kar kalınlığının bu sabah itibariyle 80 santimetreye yükseldiğini belirtti.

Bölgede sabah saatlerinde de yağan karın yerini açık ve güneşli havaya bıraktığı, ancak 27-30 Aralık tarihleri arasında yeniden kar yağışı beklendiğini kaydeden yetkililer, bölgede hava sıcaklığının eksi 12 derece olarak ölçüldüğünü söylediler.

Yetkililer, pistlerdeki karın kalınlığının ve kalitesinin kayak için elverişli olduğunu, yılbaşına kadar kar kalınlığının daha da artacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Öte yandan Uludağ’daki tesislerin işletmecileri yılbaşı hazırlıklarını sürdürüyor. Otel işletmecileri, yılbaşı rezervasyonlarının devam ettiğini, doluluk oranının şu anda yüzde 60 olduğunu bildirdi.

Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Bursa-Uludağ kara yolundaki kar yağışı ve buzlanma nedeniyle sürücülerin dikkatli olmalarını, araçlarında mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmalarını istedi.

Kartepe’de kar kalınlığı 1 metreye ulaştı
Kocaeli’deki Samanlı Dağları’nın zirvesi olan Kartepe’deki The Green Park Kartepe Resort Otel kayak tesislerinde kar kalınlığı 1 metreye ulaştı.

Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen, 3’ünde telesiyej, 1’inde teleski bulunan, dereceleri zor, orta ve kolay arasında değişen 14 kayak pistinin tamamının hafta sonu kayak tutkunlarının hizmetine açılması planlanıyor.

Kartepe’deki tek konaklama merkezi olan beş yıldızlı, 250 oda, 50 apart ve 800 yatak kapasiteli otelde doluluk oranının yüzde 60 olduğu, bu oranın hafta sonu yüzde 75’e ulaşmasının beklendiği öğrenildi.

Erciyes özlediği kara kavuştu
Erciyes Kayak Merkezi de kayak sezonu açtı. Kayak Merkezi’de kar kalınlığı bu sabah 56 santimetre olarak ölçüldü. Kayak evi yetkilileri, pistlerin paletli kar aracıyla düzeltilip sertleştirildiğini, bazı kayakseverlerin kaymaya başladığını kaydettiler.

Kayak öğretmeni Veysel Değirmenci, kayak sezonunun dün açılabildiğini belirterek şunları söyledi:
“Kar azlığı nedeniyle kayak sezonu düne kadar açılamadı. Dün başlayan yağışlar gece de devam etti ve şu anda kar kalınlığı 56 santimetreye ulaştı. Hafta sonu ve Yılbaşında Erciyes’in dolmasını bekliyoruz.”

Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşımın yapılabildiği ancak araçlarda zincir takma zorunluluğu olduğu bildirildi.

Ilgaz Kayak Merkezi
Ilgaz’da bir metreye ulaşan kar kalınlığıyla birlikte Telesiyejler de hizmet vermeye başladı.

Ilgaz Dağı Oteller Birliği Başkanı Eray Öztürk, yeni yıl tatili öncesi kayak tesislerindeki bakımın tamamlanmadığını belirterek, “Tesiste gerekli bakımı yaptık. 3 gündür etkili olan kar yağışı da bizi mutlu etti. Kar kalınlığı kayak yapmaya çok uygun” dedi.

Şu ana kadar istedikleri doluluk oranına ulaşamadıklarını kaydeden Öztürk, Ilgaz Dağı’nda 3’ü kamuya ait toplam 8 otelde 2 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu kaydederek, yılbaşı ve sömestr tatili için rezervasyonların yüzde 50 oranına ulaştığını bildirdi.

Davraz ve Saklıkent
Isparta Davraz Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşabildi. Hala kayak yapılacak karın bulunmadığı merkezde sezon hazırlıkları sürüyor.

Isparta Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, yeni yıla vatandaşların Davraz’da kayak yaparak girmesini temenni ettiklerini söyledi.

Davraz Kayak Merkezi’ne önemli yatırımların yapıldığını ancak merkezin hala üst bölgesinde tesisleşmenin yeterli olmadığını ifade eden Şaşmaz, “Davraz Dağı’na son 3 yılda 10 milyon YTL harcandı. Ama üst kısımlardaki tesisleşme yetersiz. Kar yağışının da istenilen seviyede olmaması kayak sezonunun geç başlamasına neden oluyor” diye konuştu.

Davraz’daki Sirene Davras Oteli’nin 285, Selene Oteli’nin 50 ve SDÜ’ye ait otelin de 120 yatak kapasitesinin bulunduğunu söyleyen Tayyar Şaşmaz, yeni yatırımların şart olduğunu bildirdi.

Meteoroloji Bölge Müdürü Orhan Yıldız, önümüzdeki günlerde Davraz’da hava sıcaklığının düşeceğini belirterek, kar yağışı beklendiğini bildirdi.

Saklıkent
Antalya’ya 50 kilometre mesafedeki Saklıkent Kayak Merkezi de henüz yeterli kar yağışı almadı. Kamu kurumları Saklıkent’e ulaşımın sağlandığı yolda bakım ve onarım çalışmaları yaparken, elektrik ve telefon hatları da elden geçirildi.

Kayak mevsiminin diğer merkezlere göre çok kısa olduğu Saklıkent’te iki küçük konaklama tesisiyle yiyecek-içeçek üniteleri de hazırlıklarını yürütüyorlar.

Ocak ayında genellikle 50-100 santimetre kalınlığında kar alan Saklıkent’i daha çok günübirlik olarak kayak yapmak isteyenlerle, hafta sonu için kısa süreli tatile gelenler tercih ediyor.

Kaynak: NTVMSNBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir