Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı katlı kavşakların kazalara davetiye çıkardığını söyledi.

Bu kavşakların Başkent’te yaya güvenliğini de tehdit ettiğini anlatan Başkan Kurttaş, “İstanbul Yolu, Eskişehir Yolu ve Konya Yolu üzerinde yapılan katlı kavşaklar nedeniyle kent merkezinden uzak bölgelerde sürücülerin hız yapması teşvik edildi, bunun sonucunda çok sayıda ’yaya’ araçların çarpması sonucu hayatını kaybetti” dedi.

Kesintisiz trafik tehlikeli

Katlı kavşaklarda aşırı hız nedeniyle kazaların da meydana geldiğini anlatan Başkan Erdal Kurttaş şunları söyledi: “2000 yılından bugüne kadar Ankara kent içinde yaşanan ölümlü ve yaralanmalı kazaların sebebi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı katlı kavşakların yol açtığı kesintisiz trafik akımı ve bunun ardından yaya güvenliği açısından hiçbir önlemin alınmamasıdır. Kent merkezi dışında aşırı hız yapılması merkeze doğru araç trafiğinde yoğunlaşmaya neden olmuştur. Büyükşehir Belediyesinin mevcut yaklaşımı ve uygulamaları ile insan hayatı, kent yaşamı için olumlu ve kalıcı çözümlere ulaşılması olanaklı değildir. Bu nedenle bir an önce bu proje ve uygulamalardan vazgeçilmelidir.”

Trafik heran çökebilir
2010 yılı ve sonrasında trafikte çözümü çok daha zor sorunlar yaşanmaya başlanacağını anlatan Başkan Kurttaş, “Kızılay, Kavaklıdere, Maltepe, Kolej ve Ulus çevresinde trafiğin yüzlerce yol ve caddeyi kapsayan çok yaygın alanlarda saatlerce tıkanması anlamına gelen hiper-trafik sıkışıklıkları yaşanmaya başlayacak” dedi.

Sürücülerin ve yayaların kent içindeki hareketinin de zorlaşacağını kaydeden Erdal Kurttaş, şöyle devam etti: “Ankara ileride çok daha büyük, çözümü daha fazla kaynak gerektiren ulaşım sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Bugün büyük maliyetlerle inşa edilen katlı kavşakların tamamının yıkılması zorunlu olacaktır.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir