Fazla söze gerek yok… Yer Muğla’nın Pina Yarımadası. Bu fotoğraflar da MNG Holding’in oteli için yarımadanın nasıl oyulduğu ve çıkan toprakla cennet koya nasıl dolgu yapıldığını gösteren deliller.

Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Muğla’nın Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’nın havadan çekilen görüntülerinde, yarımadanın çevresindeki dolgu alanların yanı sıra, denizin içinde doldurulmaktayken yarım kalan dolgular bile net bir şekilde görülüyor.

mngmart.Jpeg

mnghaz.Jpeg

Pina Yarımadası’nın eski ve yeni hali, bir cennet köşenin nasıl talan edildiğinin en güzel örneklerinden birini oluşturuyor. Ormanlık bir alanın, rant uğruna nasıl yok edildiğini gösteren bu fotoğraflar, yarımadanın içinin oyularak oradan çıkan toprakla yarımadanın çevresinin nasıl doldurulduğunu da gözler önüne seriyor.

Eski çamlar toprak oldu!

Eski fotoğraflarda bir balık çiftliği ya da yok edilmiş bir ormanlık alan görmek mümkün değil. Aradan geçen yıllar bir bölgenin balık çiftlikleri ve tesis uğruna ne hale geldiğini çarpıcı bir biçimde gösteriyor.

Oysa birkaç kuruş para kazanmak uğruna yapılan tüm bu talanın, çevreye başka ne gibi zararlar verdiği Peyzaj Mimarları Odası ve çevreciler tarafından dile getiriliyor. Muğla il temsilcileri Hülya Yolcubel ve Zerafet Kumyol, Pina Yarımadası’nda Türkiye’nin en özellikli Halep çamı ağaçlarının bulunduğunu, bu tür yapılaşmayla bu ekolojik dengenin bozulacağını belirtiyor.

Yolcubel ve Kumyol, “Eğer yapılaşma devam ederse bu ağaç türü yok olabilir. Zaten bu ağaçların bir kısmı yakılarak bir kıyım yapılmış. Deniz dolgusu izinsiz, projede yer almıyor. Kıyı morfolojisi bozuluyor. Çünkü buradan denize doldurulan topraklar demir içeriyor. Demirli topraklar buraya atılarak deniz ekosistemi yok ediliyor” diyorlar.

Bir yıl daha izin!

Bütün bunlara rağmen, bir de Pina Yarımadası’na turistik tesis yapmak için kiraladığı araziden çıkan hafriyatı yarımada etrafına izinsiz bir şekilde dökerek yeni bir arazi yaratan MNG Holding’e, son anda 1 yıl daha ön izin verilmesi Türkiye’de, çevreye verilen değeri acı bir biçimde gözler önüne seriyor.

Bardağı taşıran bu son izin olayı, başta çevreciler olmak üzere bu konuda sonuç bekleyen tüm sivil toplum örgütlerini ve Bodrumluları büyük hayal kırıklığına uğratmış durumda.

Bodrum’daki sivil toplum örgütlerinin temsilcisi olan Mavi Yol Girişimi’nin sözcüsü Filiz Dizdar, “devlet eliyle yapılan hukuksuzluğu, hukuk mücadelesiyle önleyeceklerini” söylüyor.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir