CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın, seçilirse kenti yeniden meydanlara kavuşturacağını söyledi.

Dün bir açıklama yapan Karayalçın, AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 15 yılda Ankara’daki bütün meydanları kavşaklara çevirdiğini ve bu durumun kent kültürünü ve estetiğini yok ettiğini söyledi. Karayalçın, şu vaatlerde bulundu:

“Kızılay, Ulus, Sıhhiye, Tandoğan gibi meydanlarımıza yeniden kavuşacağız. Ankara meydanları ile anılacaktır. Ayrıca meydanların çevresinde yüksek kapasiteli otopark uygulamalarına geçilecektir. Son 15 yıldır Ankara’da yaya düşmanı bir anlayış hâkim oldu. Meydanlar kavşaklara, bulvarlar otoyola döndü. Bulvarlarda karşıya geçmek adeta macera yaşamak gibi oldu. Ankara’da yayaları yok sayan uygulamalara son verilecektir.”

Kaynak: Radikal

2 Comments

  1. Meydan demokrasinin mekanıdır. İnsanların “ümmet” olmaktan millet olmaya geçmelerini gösterir. İnsanlar toplu olarak kendilerini en iyi meydanlarda ifade ederler. Dolaysıyla Karayalçının önerisi basit bir şehir düzenlemesinden çok daha köklü ve etkin bir öneridir. İstanbul’da da eğer Eminönü ve Karaköy meydanları, Beyazıt Meydanı, Aksaray Meydanı ve nihayet Taksim Meydanı meydan olarak kalsaydı ve halkın kendisini ifade etmesinde kullanılsaydı halkımızın da kendisi savunması, kuzu kuzu politikacıların peşinden gitmemesi gerçekleşbilirdi. Hale bakın mallarının hesabını bile veremeyen politikacılara kalmış durumdayız.

  2. Bizim geleneğimizde Avrupai meydanlar yoktur. Bizim meydanlarımız cami avluları ve cami bahçeleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir