Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın, Mamak’ta üniversite kurulması için destek olacaklarını, Ankara genelinde de 25 bin kişiye istihdam yaratacat projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Konsey oluşturulacak
İstanbul’da ekonomi gazetecileriyle ile dün bir araya gelen Karayalçın, Ankara’da izleyecekleri iktisadi ve toplumsal siyasete ilişkin bilgi vererek, kentte seçimden sonra “İktisadi ve Toplumsal Konsey” adını verecekleri bir örgütlenmeye gideceklerini belirtti.
Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde çalışacak, yılda iki kez toplantıya çağrılacak konseyin, sanayi ve ticaret odası, ticaret borsası, esnaf odaları, sendikalar, meslek odaları ve üniversitelerden gelecek üyelerden oluşacağını anlatan Karayalçın, konseyin, Ankara’daki projelerin uygulanmasını kolaylaştıracak bir biçimde çalışacağını, belediyenin elindeki olanakların bir araç olarak kullanmasının, teşvik paketi olarak değerlendirilmesinin öngörüldüğünü söyledi. Ankara’nın büyük sanayi potansiyeli bulunduğuna işaret eden Karayalçın, mekan olarak ise sanayinin sağlıklı örgütlendiğini söylemenin olanaklı olmadığını dile getirdi.

Mamak’ta bir üniversite kurulması konusunda belediyenin teşvikte bulunmasını gerekli gördüğünü ifade eden Karayalçın, kurulacak bu üniversitenin Ankara’nın fiziki dengeleri için de önem taşıdığının altını çizdi.

Konseyin çalışmasıyla bağlantılı olarak Ankara İktisat Enstitüsü’nü de kurmak istediklerini belirten Karayalçın, bu enstitünün Ankara’nın iktisadi verilerinin toparlanması gibi hizmetlerinin yanı sıra dış pazar araştırmaları için de görev yapmasını planladıklarını söyledi.

Yeni projelerini anlattı
Ankara’da Büyükşehir’in 100 kilometrelik bir çapa oturduğunu, balıkçılık hariç her türlü tarımsal etkinliğin gerçekleştirilebildiğini anlatan Karayalçın, “Kırsal Yerleşmeler Gelişme Merkezi” adını verdikleri bir kurum oluşturmayı gerekli gördüklerini bildirdi. Ankara için öngördükleri sosyal projelere de değinen Karayalçın, bu projelerinin en önemlilerinin “Hemşehrilik Geliri” ve “Kent İşçiliği” projeleri olduğunu söyledi.

Hemşehrilik Geliri Projesi’ni sosyal devlet anlayışının gereği olarak hazırladıklarını ayda 600 TL’lik yaşam düzeyini Ankaralılara taahhüt ettiklerini hatırlattı. Kent İşçiliği Projesi’yle 25 bin kişiye iş imkanı yaratılmasının öngörüldüğünü belirten Karayalçın, iki projenin toplam büyüklüğünün 500 milyon TL dolayında olduğunu, bu projelerinin belediye bütçesinden, mühendislik projelerinin ise kredilerle karşılanmasının planlandığını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin bütçesinin 5,5 milyar TL büyüklüğe sahip olduğunu, bütçenin yüzde 10’luk bölümüyle sosyal projelerin uygulanmasının hedeflendiğini belirten Murat Karayalçın, projelerin çarpan etkisi de yarattığına işaret ederek, “530 milyon TL, çarpan etkisiyle 2,6 milyar TL gelir yaratacaktır” dedi. Karayalçın, Türkiye’de proje duyarlığının, merkezi yönetimden yerel yönetime kaymakta olduğunu gözlemlediklerini söyledi. “Ankara Hakemliği” uygulamasını da getireceklerini ifade eden Karayalçın, Başkanlar Kurulu adını verdikleri bir yönetim kurulu oluşturacaklarını kaydetti.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir