Karadeniz’in vadilerini kurtarmak için çevreciler yine seferber… Destek ise Fırtına Vadisi’nde baraj projesine onay veren Mesut Yılmaz’dan geldi.

Doğu Karadeniz’in birbirinden güzel vadileri baraj tehdidi altında. Fırtına Vadisi’ne baraj yapılmasına karşı çıkan yöre halkı bu kez de Rize ve Artvin’de yapılması planlanan 16 hidroelektrik santral için kolları sıvamış durumda. Direnişe sürpriz bir isim de destek verdi. Fırtına Vadisi’ndeki baraj projelerine onay veren Mesut Yılmaz baba ocağı olan Çayeli’nde, Çataldere’ye yapılmak istenen barajların doğa katliamına neden olacağını savundu.1998’de Rize’de turizminin vitrini olarak gösterilen Çamlıhemşin ilçesi Fırtına Vadisi’ne yapılması düşünülen Dilek-Güroluk Hidroelektrik Santralı için çevreciler tepki gösterdi. Uzun süren mücadelenin sonunda Fırtına Vadisi kurtuldu. Karadeniz yeni bir tehlikeyle karşı karşıya. Geliştirilen bir dizi hidroelektrik santralı için adres olarak İkizdere Vadisi, Fındıklı Vadisi, Arhavi Vadisi, Papart Deresi, Arılı Deresi, Abu Çağlayan Deresi, Hemşin Deresi gösterildi.

Baraj için yol ve tünel açma çalışmaları hız kazandı. Yöre halkı ve çevrecilerden de sesler yükselmeye başladı. İkizdere Derneği öncülüğünce pazar günü Kadıköy’de ‘Vadime Dokunmayın’ mitingi düzenlendi. Dernek Başkanı Kadem Ekşi, “İkizdere’nin turizm geliri elektrik gelirlerinin neredeyse altı katı. Dava açtık, Mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz” dedi.

Çamlıhemşinlilerin avukatlığını yapan ve ‘Derelerin Kardeşliği Platformu’nun sözcüsü Remzi Kazmaz, “Fırtına Vadisi’nde baraj projeleri dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’la başladı. Yılmaz, ÇED olumlu belgesini de çıkardı. Davayı sekiz yıl sonra kazandık. Fırtına’dan vazgeçildi. Bu sefer aynı ekolojik değerlere sahip derelere baraj yapılması planlanıyor” dedi.

Söz konusu baba ocağı olunca

Rize bağımsız milletvekili Mesut Yılmaz da babaocağı Çataldere Köyü’ne yapılacak baraja karşı çevrecilerle birlikte hareket edenlerden. Oysa Yılmaz, Fırtına Vadisi’ne santral yapımına karşı tepkilerin devam ettiği dönemde Başbakandı ve 26 Haziran 1998’de projenin açılış törenine katılmıştı. Proje durdurulunca da devlet büyük zarara uğramıştı.

Kaynak: Radikal

6 Comments

  1. Karadenizin nefes alan vadileri dereleri ölürse Karadenizde hayat biter ve ne yazık ki bu yönde kötü bir gidiş var.

  2. Birilerin para kazanmaları için bu yörede yaşayan insanların mağdur edimesimi gerekiyor

  3. karadeniz için gerçekten de çok çok şaşırtıcı. sahiden destek lazım bu sahiller için.

  4. Fırtına Vadisini bugün bu hale getirenlerden tekrar birşey beklemek çevre adına oranın kurtarılmasını beklemek saçmalık olur. Mesut Yılmaz mı kurtaracak oralarını, şaşarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir