Ekili alanları su basmasın diye açılan kanallardan Kızılırmak Deltası’na dolmaya başlayan tuzlu su endişe yarattı. Çevreciler, ‘Deniz deltayı yutuyor’ diyor.

Türkiye’nin en önemli ve büyük sulak alanlarından biri deniz suyu nedeniyle tuzlanma tehdidi altında. 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası’na her yıl giderek artan oranda deniz suyu girdiği, bunun da deltada doğal yaşamı tehdit ettiği açıklandı.Samsun Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Murat Bulut, Türkiye’nin önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası’ndaki göllerde tuzlanma oranında artış belirlendiğini, deniz suyunun karıştığı göllerdeki tuzlanma oranının artmasıyla doğal yaşamın da tehlike altına girdiğini açıkladı.

Bulut’un verdiği bilgiye göre deltadaki ekili alanları su baskınlarından korumak ve aşırı yağışlarda biriken suyun tahliyesi için açılan kanallar; bunun yanı sıra delta ağzındaki bozulmalar nedeniyle deniz, deltanın içlerine kadar giriyor: “Karadeniz içten içe deltayı yutmaya başladı ve deltada doğal yaşam tehlike altına girdi. Denize bağlanan su kanalları ve denizle temas eden göllere tuzlu su karışıyor.”

Göllere tuzlu suyun karışmasıyla doğal yaşamın tehlike altına girdiğini anlatan Bulut, “Flora ve faunada ciddi bozulmalar var. Deltanın deniz kısmına mutlaka dalgakıran yapılmalı, deniz suyunun içeri girmesini engelleyecek diğer tedbirler de alınmalı. Deniz suyu tatlı suya karışıyor ve başta balıklar olmak üzere yaşam ortamı bozuluyor. Delta kuşlar için önemli bir göç yolu. Böyle giderse yakın bir gelecekte tuzlu suyun göllere karışmasıyla göçmen kuşların sayısında azalma olacak” dedi. Bulut’a göre tek sorun tuzlanma da değil. Delta evsel ve endüstriyel kirleticiler yönünden de giderek artan bir tehditle karşı karşıya.

100 bin kuş kışlıyor
Samsun’un Bafra ilçesinde Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü alanı da içine alan 56 bin hektarlık (yaklaşık 112 bin futbol sahası) Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin önemli sulak alanlarının başında geliyor. Delta, irili ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleriyle Türkiye’nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturuyor.

Kızılırmak Deltası’nda bugüne kadar 140’ı aşkın kuş türü belirlendi. Kış döneminde 100 binden fazla su kuşunun kışladığı delta, bu yönüyle uluslararası ornitolojik (kuşbilimi) öneme sahip alanlardan.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir