Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Kanal İstanbul projesi kapsamında askıda bulunan planlarla ilgili itiraz dilekçesini Ataşehir’de bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim etti. Başvurudan önce ‘’Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’’ ile birlikte basın açıklaması gerçekleştiren İl Başkanı Kaftancıoğlu, “Biz bu yapılanların amacının ne olduğunu biliyor, kimleri zengin etmek olduğunu görüyoruz. Asla pes etmeyecek ve çocuklarımıza olan sorumluluğumuz gereği adına Kanal İstanbul denilen rant ve İstanbul’a ihanet projesini emin olun yaptırmayacağız” dedi.

 

 

İstanbul, deprem tehlikesiyle karşı karşıyayken AKP iktidarının Kanal İstanbul ısrarı devam ediyor. Pandemi sürecinde ihalesi gerçekleştirilen ve yaklaşık 140 milyar TL’ye mâl olacak proje ile ilgili olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde kişisel Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunarak İstanbulluları itiraz etmeye davet etmişti. İmamoğlu’nun çağrısı üzerine iktidar tarafından asrın projesi olarak adlandırılan İstanbul’un cinayet projesine karşı İstanbullular, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine itiraz dilekçelerini sunmaya başladı.

 

Kaftancıoğlu’ndan RTÜK üyeleri hakkında suç duyurusu

ANKA’nın aktardığına göre, konuyla ilgili olarak CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu da beraberindeki ilçe başkanları, il yöneticileri, partililer ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’dan oluşan heyet ile birlikte Ataşehir’deki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek itiraz dilekçesini verdi.

İSTANBUL’U BİR KEZ DAHA KURTARACAĞIZ’

 

 

 

İtiraz dilekçesini vermeden önce Kanal İstanbul projesine karşı gönüllülerden oluşan ‘’Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’’ ile birlikte ortak basın açıklaması gerçekleştiren CHP’li Kaftancıoğlu, pandemi sürecinde halkın ihtiyaçlarını göz ardı ederek Kanal İstanbul projesine yoğunlaşan iktidarı eleştirdi.

 

 

 

İl Başkanı Kaftancıoğlu, “Biz, 25 yıl aradan sonra İstanbul’u yeniden halka vererek kurtardık. Emin olun bir kez daha İstanbul’u kurtaracağız. Aradan yıllar geçtiğinde, İstanbul’un binlerce çocuğuna İstanbul’u ve sizlerin geleceğini kurtarmak adına mücadele ettik diyebilmek için böylesine kıymetli bir mücadeleyi toplumsallaştıran, yan yana mücadelenin imkanını oluşturan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’na teşekkür ediyorum. Dünyada ve Türkiye’de ilk defa deneyimlediğimiz bir pandemi sürecinde yurttaşlar can, yokluk ve yoksulluk derdi içindeyken birileri tarafından böylesi bir süreçte vatandaşın ne açlığıyla ne sağlığıyla ne de eğitim sorunlarıyla ilgilenmeden, ÇED raporları doğru dürüst oluşturulmadan, 1/100 binlik planlara ettiğimiz itirazlarımıza henüz cevap verilmemişken, aceleci bir şekilde tek derdimiz buymuşçasına 1/100’lik ve 1/5000’lik planların nasıl askıya çıkarıldığına hep birlikte tanıklık ediyoruz. Biz bu yapılanların amacının ne olduğunu biliyor, kimleri zengin etmek olduğunu görüyoruz. 6 yıl öncesinde sanki rüyalarında görmüşler gibi oralarda kimlerin arsa aldığını biliyoruz. Gördüklerimiz, 16 milyon İstanbullunun mücadelesi sayesinde kurtuluşun önünü açacaktır” şeklinde konuştu.

 

Konuşmasına 16 milyon İstanbullu ile birlikte dayanışma içerisinde mücadele edeceklerini belirterek devam eden Kaftancıoğlu, ‘’Asla pes etmeyecek ve çocuklarımıza olan sorumluluğumuz gereği ne olduğunu kendilerinin bile bilmediği, taslak projelerinin, finansmanının nasıl karşılanacağının belli olmadığı, hiçbir bilimsel desteğe dayanmayan, adına Kanal İstanbul denilen rant ve İstanbul’a ihanet projesini emin olun yaptırmayacağız. İBB, CHP ve birçok siyasi parti kurumsal olarak hukuksal anlamda süreçleri yürütüyorlar. Biz de CHP olarak Kent Haklarını İzleme Komisyonu, ilçe başkanlarımız ve yöneticilerimiz ile birlikte siyasi olarak bu mücadeleyi yürütüyoruz. 16 milyon İstanbullu vatandaşımız, çocuklarımızın gözünün içine bakarak karşımızda gördüğümüz beton duvarlarını çocuklarımıza bırakmamak adına böyle bir dayanışma ile itirazlarını dile getirdikleri sürece emin olun hiçbir şey yapamayacaklar’’ dedi.

 

Kaynak:Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir