Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği’nin (Aka-Der) İstanbul Kadıköy şubesi önceki gün açıldı. Kültür merkezi açılışına, aralarında sanatçı ve aydınların da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

2004 yılında kurulan Aka-Der’in Kadıköy şubesi ve kültür merkezi açılışında, konuşmalar, müzik dinletileri ve sergiler de yer aldı. Aka-Der Kadıköy Şube Başkanı Oğuz Yüksektaş yaptığı konuşmada, açılışa kadar olan yoğun emek sürecine değinirken, geleceğe yönelik planlarını da anlattı. Aydın, sanatçı ve duyarlı insanların bizzat içinde yer almaları çağrısının da yapıldığı konuşmanın ardından, Aka-Der Ankara şubesi’nden İbrahim Akyol da, yaklaşık 5 yıldır faaliyette olan ve halen 7 şubesi ve pek çok şube girişimi olan derneğin, Kadıköy şube ve Kültür Merkezini selamladı. Konuşmaların ardından, Masalın Aslı Müzik Topluluğu ve Marmara Üniversitesi öğrencilerinden oluşan müzik grubu, katılımcılara müzik dinletileri sundular.

Taner Aka, Özgün Aygül, Simge Balcı fotoğraflarından oluşan Çocuk Sesleri fotoğraf sergisi, kültür merkezinin ikinci katında; Kader Genç, Çilem Baydemir, Esen Baydemir resimlerinden oluşan karma resim sergisi ise üçüncü katta yer aldı. 4 Ocak tarihine kadar Aka-Der’de devam edecek olan sergilere tanıtıma katılanlar büyük ilgi gösterdiler.

Bir katı kafeterya, bir katı okuma salonu, bir katı da müzik stüdyosu olarak hizmete açılan merkezde ayrıca, atölye, çalışma ve kurs odaları da yer alıyor.

Kültür merkezinde önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacak kurslar arasında halk dansları, Latin dansları, Anadolu halklarının dillerinin ve yabancı dillerin kursları ve müzik yer alıyor.

Ayrıca sinema, tiyatro, fotoğraf, resim ve el sanatları atölyeleri de açılacak.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir