Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nin nüfusu, bölgenin imar izni olmamasına rağmen 50 bine ulaştı. İmar planlarında fuar alanı olarak ayrılan bölgeye kurulan mahallenin hane sayısı, yetkililerin sessiz kalması sonucu 10 bine çıktı.

yesilkent.jpgİmar planlarında fuar ve yeşil alan olarak ayrılan Yeşilkent Mahallesi’ndeki yapılaşma 1985 yılında başladı. Bu yıldan itibaren buraya yerleşen vatandaşların sayısı her geçen gün arttı. Bilgiç’in iddiasına göre 2004 yılında mahallenin nüfusu 16 bindi. Bu tarihten sonra mahalleye sürekli yeni binalar yapıldı. Yeni yapılarla birlikte son 5 yılda nüfusta 35 bin artış oldu. Bilgiç, CHP’li belediyenin vatandaşların oylarını almak için bölgeye ev yapılmasına engel olmadığını öne sürdü. Belediyenin yıllarca kaçak yapılaşmayla mücadele görevini yapmadığını söyleyen Bilgiç, “Avcılar Belediyesi zamanında yıkım gücü olmasına rağmen konuyu Büyükşehir Belediyesi’ne devretmek istedi. Şu an gelinen noktada, Avcılar’ın kocaman kaçak bir mahallesi var. Mahallede sağlık hizmeti yetersiz. Okullar öğrencilere yetmiyor. Altyapı yok. 2004 yılında CHP’li Avcılar Belediyesi bundan sonra hiçbir şekilde ev yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Ama kaçak yapılaşma bu dönemden sonra daha da hızlandı.” diye konuştu.

Mahallenin kaçak olduğunu doğrulayan Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci ise iddialar karşısında şu savunmayı yaptı: “O bölge, planlama dışında kaldığı için kaçaktır. 3193 sayılı imar yasasına aykırılıktan mahalledeki herkesin zabıtları vardır. Para cezaları mevcuttur. 10 yıldır Büyükşehir Belediyesi’ne söylüyoruz. Yerel yönetimlerin asıl olayı vatandaşların taleplerini daha önceden görmek ve buna göre planlama yapmaktır.” dedi.

Yeşilkent Mahalle Muhtarı Şükrü Baykara, 1989 yılından bu yana idari açıdan hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını söyledi. Mahalleye ilk yerleşen ailelerin su ve elektriği kendi imkanlarıyla getirdiklerine dikkat çeken Muhtar Baykara, “Önceleri nüfus azdı. Kimse bir şey demeyince herkes buradan arsa alarak ev yapmaya başladı. Şu anda nüfus o kadar fazla ki, ne okul yetiyor ne sağlık ocağı. Yollar çamur deryası. Bizimle ilgilenilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Zaman

3 Comments

  1. Ruhsatı da artık depremden alırsınız… Böyle memlekete böyle yönetim. Böyle yasalar…

  2. ne kaçağı kardeşim madem yeşil alandı devlet ve ya beledıye o zaman uyuyor muydu herkesın tapusu var sonuçta

  3. BIRAKIN MILLET YAPSIN KARDESIM SONUCTA BEDAVA YAPILMIYOR YAPMAK ICIN HERKES PARALAR HARCIYOR ZATEN OLACAGI OLMUS YIKILMA SOZ KONUSU BILE OLMAZ SONRADAN BELEDIYE CEZA NEYSE VERIR HERKESI TAKSITE BAGLAR VATANDAS ODER ORTADA KACAK FALAN KALMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir