Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde belediyenin 300 bin YTL harcayarak yaptırıp 2007’nin Mayıs ayında hizmete sunduğu 60 yat kapasiteli Bodrum Limanı Kale İskelesi, Başkan Mazlum Ağan’ın başını ağrıttı.

Liman Başkanlığı iskelenin kaçak olduğu gerekçesiyle belediyeye 5 bin YTL para cezası kesti. Kaymakamlık, Ağan hakkında ’Limanlar Kanunu’na muhalefet’ten savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bodrum Liman Başkanı Eray Aykanat, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alınamadığı için yasal hale getirilmeden açılan iskelenin kaldırılması için hukuki işlem başlatıldığını belirtti. Aykanat, “Belediye yetkililerini yasal işlemleri yapıp, Limanlar Kanunu gereğince gerekli izinleri aldıktan sonra iskeleyi açmaları konusunda uyarmıştık, ancak izinsiz iskeleyi hizmete açarak suç işlediler. Biz de kanuni işlemleri başlattık, mülki idare de dava açtı” diye konuştu.

Başkanın savunması Bodrum Kalesi önünden liman içine doğru uzanan ’T’ şeklindeki 250 metre uzunluğunda, 3.5 metre genişliğindeki yüzer Kale İskelesi’nden yatlara her türlü elektrik, su ve gıda temini yapıldığını belirten Belediye Başkanı Mazlum Ağan da cezayı şaşkınlıkla karşıladığını belirtti. Bodrum Limanı’nın artık kış aylarında dahi yüzde yüz kapasiteyle hizmet verdiğini, turistlerin yan yana ya da art arda yanaşan yatlara binmek için 4-5 teknenin üzerinden geçmek zorunda kaldığını anlatan Ağan, “10 yıldır yeni liman yapılması için çaba harcadık. Bürokrasiyi aşamayınca belediye imkanlarıyla soruna ’yüzer çözüm’ getirdik. Ancak bu yüzden yargılanacağım. Ya tekneleri parçalayacağız ya da turistleri zıplata zıplata tekneye bindirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir