Mekke’de 14 milyar dolarlık 6 proje için 7 bine yakın bina yıkılacak Düzleştirilen Ömer Tepesi’ne 30’ar katlı 60 gökdelen inşa edilecek.

kabegokdelen.jpgMüslümanların kutsal mekânı Suudi Arabistan’ın Mekke kentindeki Kâbe çevresi 10 yıl içinde tamamlanması öngörülen projelerle yepyeni bir çehreye kavuşacak. 14 milyarlık 6 proje için 7 bine yakın bina yıkılıyor. Üç yıldır devam eden çalışmalardan Ömer Tepesi projesi çerçevesinde tepe, iş makineleriyle düzleştiriliyor. Bu alana 30’ar katlı 60 gökdelen inşa edilecek. 230 bin metrekarelik alanda oteller, yerleşim birimleri, alışveriş merkezleri ve sosyal tesisler yer alacak. Burada en az 100 bin kişinin ikamet etmesi bekleniyor. Proje tamamlandığında 100 bin kişi aynı anda havalandırmalı özel alanlarda namaz kılabilecek. Diğer bir proje çerçevesinde inşa edilecek 40’ar katlı ikiz gökdelenlerden sonra ise şu anda hizmet veren Hilton otelinin taşınarak, binasının yıkılacağı belirtiliyor. Suudi Öger grubu ve Bin Ladin inşaat tarafından yürütülen projenin en geç 5 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Başka bir proje kapsamında ise Cidde havaalanı ile Mekke arasında ulaşımı sağlayacak hızlı tren hattı yapılacak. En kısa zamanda yapımına başlanması beklenen tren hattının, Ömer Tepesi’ne kadar gelmesi planlanıyor. Suudi yönetiminin verdiği bilgiye göre, yap-işlet-devret prensibiyle uygulanması beklenen ve ihalesi tamamlanan proje bittiğinde, saatte 300 kilometreye kadar hız yapabilen trenler Cidde havaalanı ile Mekke arasındaki mesafeyi 30 dakikada, Cidde ile Medine arasındaki mesafeyi ise yaklaşık 2 saatte alacak.

12 ŞERİTLİ YOL

Projeler kapsamında Mekke’nin girişinden Ömer Tepesi’ne kadar uzanacak, 4 kilometrelik, 80 metre genişliğinde 12 şeritlik Kral Abdülaziz Yolu da inşa edilecek. Bu yol sayesinde özellikle hac döneminde Cidde ile Mekke arasında yaşanan trafik sıkışıklığının azaltılması hedefleniyor. Yol inşaatı için Mekke’nin girişinden itibaren yüzlerce bina yıkılıyor. Ayrıca Ömer Tepesi’nin önünde bulunan Intercontinental ve Hilton otellerinin yıkılarak, Kâbe’nin rahatlıkla görülmesi sağlanacak. Bu şekilde Kâbe’nin yanında bulunan iki büyük bina yıkılırken, buranın hemen arkasında gökdelenler yükselecek.

Kaynak: Sabah

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir