Yargıtay, enerjiyi kesme yoluna giden şirketi haksız buldu, eski sözleşmenin devamına, cihazın da 5 yıl sonra takılmasına karar verdi.

İzmir jeotermal Enerji A.Ş’nin yeni sözleşmeleriyle, abonelerinden metrekareye göre sınırsız kullandığı enerji bedeli yerine kalorimetre cihazı kullanılması zorunluluğu getirince, tüketicilerle mahkemelik oldu. Tüketiciler, kalorimetre cihazı takılmasını isteyen şirketin uyarılarını dikkate almayınca, şirket enerjiyi kesti. İzmir Jeotermal Kullanıcıları Derneği Başkan Yardımcısı Aykut Demirtaş, eski sözleşmeye göre kazanılmış haklarının bulunduğunu ve hukuk dışı uygulamayla karşı karşı kaldıklarını iddia ederek, “Eski sözleşmelere dayanarak açtığım dava sonucunda Yargıtay, sözleşmenin feshedilemeyeceğine, ayrıca kalorimetre cihazının da 5 yıl sonra takılmasına karar verdi. Bu süre dolmadan şirket enerjiyi kesti” dedi.

Mağdur edildik
İzmir Jeotermal Kullanıcıları Derneği ile İzmir Jeotermal Enerji A.Ş. arasında yaşanan hukuk savaşı, vatandaşların kış ortasında jeotermal enerjilerini kesilmesine neden oldu. Şirket, abonelerine ölçüm aleti olan “Kalorimetre” cihazı takmak isteyince, sözleşmeleri feshedip, yeni sözleşme yapmak için harekete geçti. Tüketiciler buna karşı çıkınca şirket, İzmir 2. Tüketici Mahkemesi sözleşmelerin iptali için dava açtı. İzmir Tüketici Mahkemesi’nin, 26.06.1997’de imzalanan abonelik sözleşmesinin yürürlükte olacağına ve sözleşmenin devam etmesine karar verdi. Yargıtay da bu mahkemenin kararını onadı. Şirket Nisan ayında abonelerine ihtarneme çekerek, sözleşmeleri tek taraflı feshedileceğini bildirmişti.

Aykut Demirtaş, Tüketici Mahkemesi’nin kararına rağmen şirketin, enerji vermemeye başladığını öne sürdü. Cihazların fabrika çıkış fiyatının 150 YTL olduğunu, ancak şirketin bunu vatandaşlara 375 YTL’ye sattığını iddia eden Demirtaş, kalori birim fiyatı uygulaması yüzünden abonelerin az enerji kullandıkları halde çok daha fazla para ödemek zorunda kalacağını sözlerine ekledi.

İçhedef: Önce ihtar çekildi
İzmir Jeotermal Enerji A.Ş Genel Müdürü Ali Hiçhedef, jeotermal enerjinin israfını önlemek için metrekare usülü ısınma ücreti ödeyenleri, sayaç (kalorimetre) ödemeye çevirmek için karar aldıklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Bu kararın alındığı kurulda Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz bulundu. Kalorimetre uygulaması için kampanya düzenledik. 18 Şubat-12 Nisan arasında kampanya süresinde müracat eden abonelerin işlemleri yapıldı. İhtara rağmen kalorimetre sistemine geçmeyen 4 binadaki 31 daireye ikinci ihtar çekilmiş, sözleşmenin feshedilip enerjilerinin kesileceği bildirilmiştir. İhtarname kendilerine 29.05.2008’de ulaştı. 6 aylık sürenin sonu 29.11.2008 tarihidir. Bu tarih tatil gününe denk geldiği için takip edilen ilk iş günü enerji kesilmiştir.”

Kaynak: Yeni Asır

One Comment

  1. bir yıldır Balçovada jeotermal abonesiyim(eşim üzerine)Her faturada enerji bedeline yanında enflasyon oranında arttırılan maktu ‘sistem iyileşrirme,bakım ve onarım bedeli’ ödüyorum.
    Bunu şirkey yetkililerine sordum,adil olmadığını söyledim.Bana,m2 üzerinden alınan bir ücret olduğunu söylediler.
    Bununla ilgili derneğinizin görüş ve çalışmalarını öğrenmek istiyorum.
    Saygılarımla,
    gsm.5359453546

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir