Japonya’da 7.2 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı dokuza yükseldi. Kurtarma çalışmaları sürüyor.
Japonya’nın kuzeyinde cumartesi günü gerçekleşen 7.2 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı bir otelin yıkıntıları arasından çıkarılan üç cesetle birlikte dokuza yükseldi. Kurtarma ekipleri aynı yerde enkaz altında kaldığı düşünülen 4 kişi için arama çalışmalarını sürdürüyor.

18.jpg

 Toplamda 12 kişinin halen kayıp olduğu depremde 220’den fazla da yaralı var. Japonya’nın 8 yıldan bu yana yaşadığı en büyük deprem de kurtarma çalışmaları için devlet yaklaşık 800 asker görevlendirdi. Depremin merkez üssü yakınındaki 30 bin kadar eve elektrik verilemediği de belirtiliyor. Bu arada, deprem acısını yeni yaşayan Çin, Japonya’ya taziye mesajı gönderdi. Çin’de 12 Mayısta meydana gelen şiddetli depremde ölü sayısı 70 bine yaklaşmıştı.

4.jpg

Türkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Japonya’da dün meydana gelen depremde çok az sayıda kişinin, 1999 yılındaki Marmara Depremi’nde ise 20 bin kişinin öldüğünü hatırlatarak depremin ulusal gelire göre öldürdüğünü ve yoksulu vurduğunu belirtti. Ercan, “İnsanların yapı, çevreye ve geleceğe yatırım yapabilmesi için gelir düzeyinin iyi olması gerekiyor. Depremlerin ülkelere göre yıkımının ayrı olmasının nedeni ekonomidir. Yoksul derme çatma yapılarda, gelir düzeyi yüksek olan kişiler ise jeofizik ile inşaat projesi yapılmış yapılarda oturur. Depremden etkilenmeyi azaltmak için halkın deprem bilincine eriştirilmesi yetmez. Önemli olan halkın gelir düzeyini uygar ülkeler düzeyine çıkarmaktır.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir