Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ Dilekçe Komisyonu tarafından Isparta Valiliğine gönderilen yazıda, Eğirdir Gölü çevresindeki kaçak yapılar hakkında neden işlem yapılmadığı konusunda İçişleri Bakanlığına açıklama yapılması istendi.

TBMM Dilekçe Komisyonunca Isparta Valiliği, Eğirdir Belediyesi ve Barla Belediyesine gönderilen yazıda, kaçak yapıların tespit edildiği, ancak bu konuda idari bir işlemin yapılmadığı belirtilerek, bu konuda İçişleri Bakanlığının bilgilendirilmesi istendi. Yazıda, ”3621 sayılı Kıyı Kanunu ve 3194 sayılı İmar Kanunu hükümlerine aykırı olarak kaçak yapıldıkları için, İl İdare Kurulunca alınmış ancak bugüne kadar gereği yerine getirilmemiş yıkım kararlarının uygulanması ile yıkım kararları alındığı halde gereğini yapmayan Isparta Valiliğinin ilgileri hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamak amacıyla, konunun İçişleri Bakanlığına bildirilmesi gerekmektedir” denildi.

VALİ UZUN

Isparta Valisi Şemsettin Uzun AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanunların uygulanmak için var olduğunu belirterek, ”bu konu bugün doğan bir konu değil. Yasal süreç benden önceki valileri de kapsıyor. Ortada alınan bir karar var ve kararlar kanunlar çerçevesinde yerine getirilmeli” dedi.

Kanunlar çerçevesinde hareket ettiklerini söyleyen Vali Uzun, son çıkan kararla sadece 2 yapının yıkımının gerçekleştiğini belirterek, ”mahkemede olan yapılar var. Bu konuda işlem yapılamıyor. Kanunlar neyi emrediyorsa o yapılacaktır” dedi.

Kaynak: AA

One Comment

  1. Hukuk düzeni, kuvvetler ayrılığı derken bu tür gecikmeler ve gecikmelerin getirdiği mağduriyetler her zaman olacaktır. Bu bis sistem meselesidir. Çözülmeden düzelmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir